Pierwszy wyprodukowany w Chorzowie przez Alstom pociąg metra dla Rijadu opuścił zakład

Pierwszy wyprodukowany w Chorzowie przez Alstom pociąg metra dla Rijadu opuścił zakład

11 stycznia 2017 | Źródło: Alstom
PODZIEL SIĘ

Pierwszy skład pociągu dla metra w Rijadzie właśnie wyjechał z zakładu grupy Alstom w Chorzowie do stolicy Arabii Saudyjskiej. W ramach zamówienia na zaprojektowanie i wybudowanie linii 4, 5 i 6 metra w Rijadzie, które zostało w 2013 roku udzielone konsorcjum FAST przez Urząd Rozwoju Miasta Ar-Rijad (ADA), fabryka Alstom w Chorzowie wyprodukuje 69 składów pociągów metra Rijad Metropolis.

Fot. Alstom

Każdy etap produkcji pociągów, w tym końcowe testy statyczne i dynamiczne, jest realizowany w Chorzowie. Celem tych testów jest potwierdzenie sprawności funkcjonalnej pociągu. Po pozytywnym zakończeniu wszystkich testów pierwszy skład pociągu metra dla Rijadu pomyślnie przeszedł odbiór fabryczny przeprowadzony przez klienta.

– Udało nam się osiągnąć ten znaczący sukces dzięki zaangażowaniu wszystkich pracowników biorących udział w projekcie metra dla Rijadu. Mogę dzisiaj z dumą stwierdzić, że zakład w Chorzowie stał się centrum kompetencyjnym i produkcyjnym w zakresie pociągów metra dla całej Grupy Alstom. Obecnie w Chorzowie zatrudniamy około 1000 osób – powiedział Radosław Banach, dyrektor zarządzający Alstom Konstal.

Składy pociągów projektu Metra Rijad składają się z dwóch wagonów, a ich długość wynosi 36 metrów. W każdym pociągu znajdują się trzy klasy: pierwsza klasa oraz klasy dla rodzin i dla pojedynczych osób. Pociągi nie wymagają obecności maszynistów, a ich wszystkie osie są napędowe, dzięki czemu mogą pokonywać odcinki o nachyleniu do 6%.

Pociągi zapewnią pasażerom wysoki poziom komfortu – ergonomiczne siedzenia, oświetlenie LED, klimatyzację i zaawansowane systemy informacji pasażerskiej.

Oprócz pociągów Metra Rijad, Alstom dostarczy również w pełni zintegrowany system metra wraz z Urbalis – rozwiązaniem w zakresie sygnalizacji CBTC opracowanym przez grupę, a także zasilanie i produkowany przez spółkę system odzyskiwania energii Hesop. System metra został zoptymalizowany tak, żeby obniżyć zużycie energii.

W skład konsorcjum FAST wchodzą spółki FCC (lider), Samsung, Alstom, Freyssinet Saudi Arabia, Strukton, Setec i Typsa. Całkowita wartość zamówienia udzielonego konsorcjum wynosi 5,8 mld euro. Udział grupy Alstom w zamówieniu ma wartość ponad 1,2 miliarda euro.