Sekcja Sochaczew Kolei Mazowieckich z nowoczesnym sprzętem do utrzymania EZT

Sekcja Sochaczew Kolei Mazowieckich z nowoczesnym sprzętem do utrzymania EZT

17 stycznia 2017 | Źródło: Corail
PODZIEL SIĘ

Firma Corail zakończyła montaż i uruchomienie systemu do obsługi toalet składów Kolei Mazowieckich, zlokalizowanego na terenie Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru w Sochaczewie. Wiele systemów w tym standardzie wykorzystywane jest do całorocznej obsługi nowoczesnego taboru w Niemczech.

Sekcja Sochaczew Kolei Mazowieckich z nowoczesnym sprzętem do utrzymania EZT
Fot. Corail

Wszystkie nowe lub zmodernizowane pociągi posiadają toalety w systemie zamkniętym. Oznacza to konieczność ich właściwej obsługi, czyli opróżniania nieczystości i uzupełniania wody. Dotychczas najbardziej powszechne było stosowanie specjalnych pojazdów asenizacyjnych. Mobilne instalacje są przydatne w trudno dostępnych miejscach, jednak ze względu na swoje ograniczenia, dedykowane są do obsługi niewielkiej ilości taboru. Na profesjonalnych zapleczach technicznych pożądana jest wydajna instalacja stacjonarna, gwarantująca szybką i higieniczną obsługę toalet.

 

Budowa systemu gwarantuje wysoką wydajność

Instalacja Kolei Mazowieckich w Sochaczewie składa się z kompaktowej przepompowni, wyposażonej w dwa zestawy podciśnieniowych pomp rotacyjnych. Normalna praca angażuje tylko jedną pompę, uruchamiając drugą w sytuacji silnego ubytku podciśnienia. Na system składają się także 4 maszty systemowe ustawione w międzytorzu o zasięgu umożliwiającym obsługę składów na obu torach. Maszty zostały rozmieszczone optymalnie i dostosowane do eksploatacji różnego typu taboru wskazanego przez Zamawiającego.

Dla wygody i higieny pracowników oba przyłącza, ssawne i tłoczne, wykonane zostały w technologii samoopróżniającej się i bezkroplowej. Dzięki przemyślanej konstrukcji, pionowemu zawieszeniu węży odprowadzających fekalia i doprowadzających wodę, pozostają one zawsze puste. Umożliwia to całoroczną pracę, nawet w warunkach ujemnych temperatur.

 

Skrócenie czasu obsługi

Zaprojektowane i wykonane rozwiązanie przez Corail, znacząco przyspiesza dotychczasowe czynności odfekalniania i wodowania taboru.  Czas trwania obsługi toalet udało się zmniejszyć nawet dziesięciokrotnie. Dzięki wykorzystaniu systemu stacjonarnego, czynności odfekalniania i wodowania całego składu zajmują tylko kilka minut. Tak duża oszczędność czasu wpłynie pozytywnie na dostępność taboru oraz koszty jego utrzymania. System jest prosty, bezpieczny i higieniczny w codziennym użytkowaniu.

Uruchomiony system to kolejny dowód na to, że Koleje Mazowieckie wyznaczają standardy w utrzymaniu taboru. Dzięki ciągłym inwestycjom w urządzenia do obsługi codziennej, przewoźnik jest w stanie nadążyć za rosnącymi wymaganiami pasażerów i oferować usługi na najwyższym poziomie. KM są także użytkownikiem m.in. 2 systemów zabezpieczających pociągi przed oblodzeniem, dostarczonych przez Corail, których wykorzystanie wspiera przewoźnika w trudnych warunkach zimowej eksploatacji.