Lotos Kolej nie trafi na giełdę

Lotos Kolej nie trafi na giełdę

13 lutego 2017 | Źródło: PAP
PODZIEL SIĘ

Zarząd Lotosu nie planuje debiutu giełdowego Lotosu Kolej – wynika z informacji uzyskanych przez Polską Agencję Prasową.

Lotos Kolej nie trafi na giełdę
Fot. Lotos Kolej

Zgodnie z nowo przyjętą strategią na lata 2017-2022, spółka Lotos Kolej odgrywa istotną rolę w zwiększaniu konkurencyjności logistyki grupy kapitałowej Lotos. Lotos Kolej przewozi wszystkie produkty wysyłane z lub do gdańskiej rafinerii koleją (m.in. paliwa płynne, asfalty drogowe, oleje bazowe czy półprodukty). Mając to na uwadze, zarząd Grupy Lotos nie planuje debiutu publicznego akcji Lotos Kolej – poinformowało PAP biuro komunikacji Grupy Lotos.

Pomysł wprowadzenia przewoźnika na giełdę wyszedł kilka lat temu od zarządu Lotosu, którym kierował Paweł Olechnowicz. Jeszcze jesienią zeszłego roku ówczesny wiceprezes naftowego giganta Przemysław Marchlewicz mówił, że debiut Lotosu Kolej na giełdzie jest możliwy. Zapowiadał, że wszystko będzie zależało od strategii rozwoju i planów inwestycyjnych przewozowej spółki.

Lotos Kolej w 2016 r. przewiózł ok. 12,7 mln ton produktów, co oznacza niewielki wzrost rok do roku. Henryk Gruca, prezes firmy szacuje, że poprawa na rynku przewozów kolejowych możliwa będzie za kilka lat, po zakończeniu prac na liniach kolejowych.

Lotos Kolej, spółka zależna Grupy Lotos, specjalizuje się w przewozach produktów i półproduktów ropopochodnych w Polsce. W listopadzie 2015 r. spółka rozpoczęła działalność w Niemczech.