Śląskie zamówiło dwa kolejne pociągi Pesy

Śląskie zamówiło dwa kolejne pociągi Pesy

19 lutego 2017 | Źródło: money.pl
PODZIEL SIĘ

Zarząd województwa śląskiego skorzystał z prawa opcji, przewidzianego w umowie z ubiegłego roku, gdy wraz ze swoim przewoźnikiem Kolejami Śląskimi zamówił 13 nowych pociągów.

Wiz. Pesa

Ubiegłoroczna umowa z Pesą była efektem wspólnego przetargu samorządu województwa i Kolei Śląskich. Nowe pojazdy, z których pierwsze mają pojawić się na torach od połowy 2017 r., powinny rozwiązać większość problemów taborowych przewoźnika. Obecnie KŚ do obsługi połączeń muszą dzierżawić 22 jednostki EN57 od Przewozów Regionalnych. 

Zgodnie z umową z 18 października 2016 r. Urząd Marszałkowski i KŚ kupiły jeden pociąg dwuczłonowy, dwa trzyczłonowe oraz dziesięć czteroczłonowych, z czego 10 zamówiło województwo śląskie, pozostałe 3 - Koleje Śląskie (w sumie 13). Łączna wartość zamówienia wyniosła 205,89 mln zł brutto, w tym ok. 167,4 mln zł pochodzi z budżetu województwa, a ok. 38,6 mln zł z kasy przewoźnika.

W umowie zawarto tzw. prawo opcji, przewidujące dostarczenie - bez potrzeby rozpisywania osobnego przetargu, kolejnych sześciu pociągów, w tym trzech 2-członowych, jednego 3-członowego i dwóch 4-członowych. Przewoźnik miał czas na złożenie deklaracji do końca 2016 roku. Władze województwa mogły potwierdzić dodatkowy zakup do końca 2017 roku.

KŚ skorzystały już z opcji dokupując 4 pociągi. Pisaliśmy o tym tutaj. Natomiast zarząd regionu podjął uchwałę o skorzystaniu z prawa opcji 31 stycznia. Stosowne oświadczenie złożył tydzień później. W ten sposób samorząd zamówił dwa kolejne pociągi 4-członowe. Koszt jednego pociągu wynosi ok. 16,7 mln zł brutto. Pieniądze na ten cel zostały zapisane w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2017-2030.

W sumie władze samorządowe kupią z Kolejami Śląskimi 19 pociągów (Urząd Marszałkowski 12 pojazdów, a KŚ - 7). Na tym może się jednak nie skończyć, gdyż możliwy jest jeszcze zakup kolejnych, co najmniej dwóch składów w ramach zamówienia uzupełniającego.