Budimex z rekordowym zyskiem. Blocher: dobre perspektywy przed branżą kolejową

Budimex z rekordowym zyskiem. Blocher: dobre perspektywy przed branżą kolejową

24 lutego 2017 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Rok 2016 to kolejny bardzo dobry rok dla Grupy Budimex, w którym Budimex osiągnął wyniki plasujące spółkę na pierwszym miejscu największych firm budowlanych w Polsce. Pomimo spadku produkcji budowlano-montażowej o 14,4% Grupa zwiększyła sprzedaż o 8,5% i wypracowała rekordowy zysk netto na poziomie 410 milionów złotych. – W roku 2017 nasze działania będą skupiały się na budowaniu rentownego portfela zamówień na kolejne lata. Obserwujemy ożywienie na rynku przetargów infrastrukturalnych, zarówno drogowych jak i kolejowych – mówi Dariusz Blocher, prezes Budimeksu.

Fot. Newseria

W roku 2016 wartość rozstrzyganych przetargów infrastrukturalnych znacząco spadła, głównie ze względu na wstrzymanie procedur przetargowych przez GDDKiA. Wartość ofert złożonych przez Budimex w segmencie drogowym w całym roku 2016 wyniosła 7,3 miliarda złotych i była niższa o ponad 70% w stosunku do wartości ofert złożonych w roku 2015.

Jednocześnie, w drugiej połowie roku tempa nabrała ofertacja przetargów kolejowych współfinansowanych z budżetu UE. Do tej pory wykonawcy złożyli do PKP PLK oferty cenowe na ponad 20 projektów na łączną kwotę przeszło 9 miliardów złotych netto – komentuje Blocher.

Pomimo niekorzystnych uwarunkowań rynkowych Grupa Budimex pozyskała w roku 2016 kontrakty o wartości 5,7 miliarda złotych (spadek o 20% w stosunku do roku 2015). W tym samym czasie łączna wartość ofert złożonych przez spółkę spadła o 39%. – Satysfakcjonujący poziom kontraktacji udało się osiągnąć między innymi dzięki intensyfikacji prac w obszarze budownictwa ogólnego. W segmencie tym zwiększyliśmy wartość pozyskanych kontraktów w ujęciu rocznym o 34%, podpisując umowy na rekordowe 2,8 miliarda złotych – zaznacza szef Budimeksu.

Wartość kontraktów podpisanych z GDDKiA spadła w 2016 roku o 64% i wyniosła 1,6 miliarda złotych. Tylko dzięki wysokiej skuteczności ofertowania w pozostałych obszarach rynku drogowego łączna wartość zawartych zleceń infrastrukturalnych osiągnęła satysfakcjonujący poziom 2,4 miliarda złotych.

Wartość kontraktów, w których Grupa Budimex złożyła najniższe cenowo lub najkorzystniejsze oferty wynosi aktualnie około 3,9 miliarda złotych, z czego 25% to zlecenia kolejowe, a 33% projekty gdzie zamawiającym jest GDDKiA.

Wartość portfela zamówień na koniec roku 2016 wyniosła 8,9 miliarda złotych i była wyższa o 0,5 miliarda złotych (6%) od wartości na koniec roku 2015. Zmiana struktury pozyskiwanych kontraktów znalazła odzwierciedlenie w portfelu zamówień. Udział projektów drogowych spadł z 65% na koniec 2015 roku do 57% na koniec 2016 roku. Jednocześnie, segment budownictwa ogólnego stanowił 29% portfela zamówień, co oznacza wzrost o 7 punktów procentowych w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Pozycja gotówkowa netto na dzień 31 grudnia 2016 roku wyniosła 2,6 miliarda złotych. Jest to poziom wyższy o 13% w stosunku do stanu na dzień 31 grudnia 2015. Wzrost poziomu gotówki w 2016 roku wynika z poprawy rentowności segmentu budowlanego, a także sezonowo wysokich przepływów w czwartym kwartale. Poprawa pozycji gotówkowej Grupy jest również efektem zwiększenia salda wpłaconych środków na poczet zakupu mieszkań przez klientów Budimeksu Nieruchomości.

Podpisaliśmy większość umów na dostawy sprzętu kolejowego. W ciągu kilku ostatnich miesięcy złożyliśmy (wyłączając część należącą do konsorcjantów) oferty kolejowe o wartości ponad 5 miliardów złotych. Pomimo silnej konkurencji uzyskaliśmy wysoką skuteczność ofertowania - prawie 20%. Do tej pory złożyliśmy najniższe cenowo lub najkorzystniejsze oferty o wartości prawie miliarda złotych. Będziemy obserwować zachowanie pozostałych firm i wyciągać wnioski z kolejnych rozstrzygnięć przetargów kolejowych – podkreśla Dariusz Blocher. – Pomimo malejącego rynku budowlanego w roku 2016 zwiększyliśmy stan zatrudnienia w Grupie o ponad 500 osób. Na koniec 2016 Grupa Budimex zatrudniała 5 708 pracowników. Ambitne plany inwestycyjne kluczowych inwestorów oraz widoczne od kilku miesięcy ożywienie na rynku przetargów infrastrukturalnych skłaniają nas do dalszego wzrostu etatyzacji w 2017 roku – dodaje.