MIB przygotowuje zmiany prawne, chroniące grunty PKP

MIB przygotowuje zmiany prawne, chroniące grunty PKP

01 marca 2017 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa analizuje uzasadnienie uchwały podjętej przez NSA dotyczącej gruntów kolejowych i przygotuje regulacje prawne mające na celu ochronę gruntów kolejowych – zapewnił przedstawiciel resortu.

Fot. Wistula CC BY 3.0

Chodzi o uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego, który orzekł, że grunty użytkowane przez spółki z Grupy PKP co do, których kolejarze nie będą mogli wykazać udokumentowanego prawa użytkowania przed 27 maja 1990 przejdą na własność samorządów. Oznacza to faktyczne wywłaszczenie PKP z 90% użytkowanych przez nią gruntów i może sparaliżować inwestycje na kolei.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa krytykuje uchwałę NSA. – Niekorzystnym jest podejście NSA do kwestii potwierdzania stanu prawnego nieruchomości będących we władaniu spółek kolejowych, co przez około 15 lat odbywało się w drodze decyzji wojewodów.  Stanowisko PKP SA w pełni poparła Prokuratura Krajowa, która również wnosiła o podjęcie uchwały przeciwnej do tej, jaką ostatecznie podjął skład sędziowski NSA – zauważył Szymon Huptyś rzecznik prasowy MIB.

Wskazówka niekorzystna dla PKP

Jak wskazuje MIB, uchwała NSA, nie stanowi prawa, ale jest  wskazówką, którą będą się kierować kolejne sądy administracyjne. Dotychczas sądy wydawały również wyroki pozytywne dla PKP SA, ale wydanie przez NSA uchwały w praktyce może utrudnić wydawanie pozytywnych wyroków  dla PKP SA, które są zdaniem ministerstwa zrozumiałe społecznie i gospodarczo. Ponadto uchwała może stanowić pretekst do podważania wydanych już decyzji na rzecz PKP SA.

Konieczne głębokie zmiany regulacji

W MIB jeszcze przed podjęciem przez NSA uchwały zostały rozpoczęte prace mające na celu przygotowanie odpowiednich przepisów w zakresie komunalizacji na gruntach kolejowych.

– Pozyskane informacje co do treści uchwały NSA, potwierdzone również doniesieniami medialnymi wskazują, że wstępnie opracowywane regulacje prawne w przedmiocie komunalizacji, mające na celu ochronę gruntów kolejowych i odnoszące się do tematyki inwestycyjnej na liniach kolejowych, będą musiały znacznie głębiej ingerować w ukształtowane dotychczas regulacje prawne.  Ma to na celu uporządkowanie przepisów prawa na styku komunalizacji oraz uwłaszczania się przez grupę PKP na gruntach kolejowych – zapewnił Szymon Huptyś.

Koleje uwłaszczały się zbyt wolno

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapewnia, że dołoży wszelkich starań, aby realizacja inwestycji kolejowych w obecnej perspektywie finansowej UE nie była w związku z uchwałą NSA zagrożona.

– Jednocześnie podkreślić należy z całą stanowczością, że przez lata nie było zainteresowania kompleksowym rozwiązaniem tego problemu.  Wskazuje na to także postęp uwłaszczania się przez PKP SA na posiadanych gruntach – przez ponad 15 lat nie zdołano się uwłaszczyć na około 10 procentach gruntów – komentuje Huptyś.