PKP Energetyka rusza z ekspansją na rynki zagraniczne

PKP Energetyka rusza z ekspansją na rynki zagraniczne

02 marca 2017 | Źródło: Rzeczpospolita
PODZIEL SIĘ

Po zrealizowaniu pierwszego zlecenia na Litwie firma myśli o dalszej ekspansji zagranicznej. Kolejnym celem są Niemcy. – W tym miesiącu podpiszemy list intencyjny o wyłącznej współpracy ze spółką DB Bahnbau, naszym odpowiednikiem w Niemczech – powiedział Wojciech Orzech, prezes PKP Energetyki cytowany przez „Rzeczpospolitą”.

PKP Energetyka rusza z ekspansją na rynki zagraniczne
Fot. Rafał Wilgusiak

Spółka należąca do prywatnego funduszu CVC Capital Partners chce w ten sposób zyskać zlecenia na budowę sieci trakcyjnej dla niemieckich kolei. Nim to się jednak stanie PKP Energetyka musi przejść proces certyfikacji, który może potrwać około dwóch lat.

Jak informuje „Rzeczpospolita” w dalszej kolejności spółka myśli o Norwegii i Szwecji. Ale dopiero po 2023 r. kiedy zakończą się duże projekty modernizacyjne na polskiej sieci kolejowej realizowane przez PKP PLK z funduszy unijnych. Wśród nich będzie drugi etap Modernizacji Układów Zasilania (MUZ II) warty 1 mld zł. PKP Energetyka wykona prace warte kilkaset milionów złotych.

Wieloletni plan inwestycyjny spółki opiewa na 1,5 mld zł. Przynajmniej 1 mld zł była spółka z Grupy PKP zamierza pozyskać od CVC. Możliwe jest też wejście na giełdę. Ale na razie brak konkretów. W 2017 r. spółka planuje wydać 261 mln zł na modernizację sieci i 35 mln na modernizację taboru.