Biała strzała bez wychylnego pudła

Biała strzała bez wychylnego pudła

02 marca 2017 | Źródło: Przemysław B. Jezierski
PODZIEL SIĘ

Wraz z wejściem w życie nowego, rocznego rozkładu jazdy pociągów narodowy włoski przewoźnik Trenitalia zdecydował o wyłączeniu mechanizmu wychylnego pudła w najstarszych egzemplarzach pociągów z rodziny Pendolino III generacji.

Fot. Przemysław B. Jezierski

Począwszy od 11 grudnia ubiegłego roku techniki wychylnego pudła zostają pozbawione jednostki ETR460 i ETR463, obsługujące pociągi Frecciabianca (Biała strzała) z segmentu kolei dużych prędkości. Tym samym jednostki ETR460 i ETR463 zostają zdegradowane w klasyfikacji dopuszczalnych prędkości na włoskiej sieci RFI z rangi „P” do rangi „C”. Wiąże się to z obniżeniem prędkości na wielu odcinkach linii, na których pociągi z rangi „P” wyposażone w aktywny przechył mogły pokonywać łuki z prędkością o 30 proc. większą niż tabor klasyczny. Skutkiem degradacji będzie wydłużony czas przejazdu i konieczność modyfikacji już obowiązującego rozkładu jazdy.

Do czasu wejścia w życie odrębnych przepisów dotyczących maksymalnej prędkości dla tego typu taboru bez techniki wychylnego pudła jednostki ETR460 i ETR463 będą osiągały dotychczasową prędkość maksymalną 250 km/h w randze „C” na linii dużych prędkości „Direttisima” między Rzymem a Florencją.

Technika wychylnego pudła nie zostanie wyłączona w jednostkach ETR485, bliźniaczej wersji ETR460/463, które obsługują pociągi dużych prędkości z segmentu Frecciargento (Srebrna strzała). Decyzja o wyłączeniu techniki przechyłu w jednostkach ETR460/ETR463 podyktowana jest względami ekonomicznymi, jednak tłem mogą być problemy eksploatacyjne i brak części zamiennych do najstarszych pociągów.

Białą strzałą z Rzymu

Jednostki ETR460/ETR463 zostały wyprodukowane w latach 1993-1995, a ich eksploatacja rozpoczęła się w roku 1994. Aktualnie Trenitalia eksploatuje dziewięć jednosystemowych jednostek ETR460 (zasilanie prądem stałym 3 kV) i trzy dwustystemowe ETR463 (podwójny system zasilania 1,5+3 kV). Te ostatnie zostały przebudowane z modelu ETR460 w 1996 roku i skierowane do obsługi międzynarodowych połączeń EuroCity Mediolan – Lyon (1996-2002).

Dziś wszystkie jednostki sygnowane są marką Frecciabianca (Biała strzała), najniższą z trzech kategorii pociągów dużych prędkości we Włoszech. Obsługują połączenia: Rzym – Florencja – Pisa – Genua i Rzym – Neapol – Salerno – Reggio di Calabria.

Wyłączana technika przechyłu

Decyzja o wyłączeniu mechanizmu wychylnego pudła może zwiastować początek końca trzeciej generacji Pendolino.

W grudniu 2014 roku, wraz w wejściem w życie nowego rozkładu jazdy, definitywnie wycofano z eksploatacji całą flotę pociągów Pendolino II generacji, jednostek ETR450. Kilka lat wcześniej obniżono dopuszczalną prędkość eksploatacyjną tych pociągów z 250 do 200 km/h i również wyłączono mechanizm wychylnego pudła.

W grudniu 2015 roku technikę przechyłu wyłączono w jednostkach ETR470, które koleje Trenitalia otrzymały w spadku po rozwiązaniu włosko-szwajcarskiej spółki joint-venture Cisalpino AG. Flotę tych pociągów wycofano z obsługi międzynarodowych połączeń EuroCity Włochy – Szwajcaria i skierowano na drugorzędne linie krajowe.

W 2012 roku przestały się „wychylać” pociągi Pendolino III generacji przeznaczone dla Słowenii. W mocno wyeksploatowanych jednostkach serii 310, obsługujących krajowe połączenia Ljubljana – Maribor, zdecydowano się na wyłączenie mechanizmu przechyłu ze względów bezpieczeństwa. Dochodziło bowiem do groźnych przypadków, kiedy na ostrym łuku zawiodły systemy elektroniczne i aktywny przechył po prostu nie zadziałał.