PKP S.A. ws. uchwały NSA: spółka uwłaszczyła się na 90 proc. nieruchomości

PKP S.A. ws. uchwały NSA: spółka uwłaszczyła się na 90 proc. nieruchomości

03 marca 2017 | Autor: RW
PODZIEL SIĘ

Naczelny Sąd Administracyjny wydał bezprecedensowe orzeczenie, które podważa prawo spółek z grupy PKP S.A. do użytkowania wieczystego gruntów kolejowych. Wskutek tej decyzji samorządy otrzymały możliwość wnoszenia roszczeń do nieruchomości PKP, w tym do linii kolejowych, co może sparaliżować największy w historii program modernizacyjny PKP PLK. W stosunkowo najlepszej sytuacji znajduje się PKP S.A., która uwłaszczyła się już na blisko 90% nieruchomości. – Zostało około 10% nieruchomości, w stosunku do których trwają procesy uwłaszczeniowe – poinformowała spółka.

Fot. Arch. Kuriera Kolejowego

Jak informowaliśmy Naczelny Sąd Administracyjny podjął w dniu 27 lutego 2017 uchwałę w kwestii przepisów dotyczących uwłaszczeń i komunalizacji gruntów należących do spółek z Grupy PKP. Jeżeli kolejarze nie będą w stanie wykazać udokumentowanego prawa użytkowania przed 27 maja 1990 przejdą one na własność samorządów. Oznacza to faktyczne wywłaszczenie PKP z 90% użytkowanych przez nią gruntów i może sparaliżować inwestycje na kolei.

O stanowisko w tej sprawie poprosiliśmy PKP S.A. Z odpowiedzi przesłanej do naszej redakcji dowiadujemy się, że podjęta przez NSA uchwała nie stanowi źródła prawa i nie przekłada się wprost na stan prawny gruntów należących do PKP S.A.

– Stanowi ona jedynie interpretację przepisów, przyjętą przez NSA. W ocenie PKP S.A. prawo użytkowania wieczystego PKP S.A. na gruntach kolejowych wprost wynika z aktualnie obowiązującej ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji i restrukturyzacji PKP i nie ma podstaw do jego podważania – wskazuje Maciej Bułtowicz z Biura Komunikacji i Promocji PKP SA.

Należy podkreślić, iż w ostatnich latach sądy administracyjne wydawały niekorzystne dla PKP S.A. rozstrzygnięcia dotyczące uwłaszczenia PKP SA na gruntach zarządzanych historycznie przez przedsiębiorstwo państwowe PKP, wskazując że brak po stronie PKP decyzji przekazującej w zarząd poszczególne nieruchomości gruntowe stanowi podstawę ich komunalizacji, tym samym tytuł prawny do tych gruntów przyznając gminom, na terenie których grunty te są położone.

Powyższe oznacza dla PKP S.A. w dalszym etapie utrudnienia lub wręcz brak możliwości uwłaszczenia się – informuje Bułtowicz. – Mając na względzie powyższe okoliczności, PKP S.A.  w ramach postępowania przed NSA przedstawiła stanowisko wskazujące jednoznacznie na ciągłość prawną prawa zarządu PKP nad gruntami kolejowymi, począwszy od 1926 roku, kiedy to utworzono przedsiębiorstwo państwowe PKP i oddano mu w zarząd grunty niezbędne do prowadzenia działalności kolejowej. Stanowisko to w pełni poparła Prokuratura Krajowa, która również uczestniczyła w postępowaniu – dodaje.

Jednocześnie należy zauważyć, że PKP S.A. uwłaszczyła się już na blisko 90% nieruchomości. Zostało około 10% nieruchomości, w stosunku do których trwają procesy uwłaszczeniowe.

Watro też podkreślić, że Ministerstwo  Infrastruktury i Budownictwa przygotuje regulacje prawne mające na celu ochronę gruntów kolejowych, o czym piszemy tutaj.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Znamy oferty modernizację stacji na linii Siedlce - Terespol Znamy oferty modernizację stacji na linii Siedlce - Terespol
Następny artykuł Jakie zniżki dla seniorów oferują przewoźnicy kolejowi? Jakie zniżki dla seniorów oferują przewoźnicy kolejowi?