Euroterminal w Sławkowie zakłada duży wzrost przeładunków

Euroterminal w Sławkowie zakłada duży wzrost przeładunków

11 marca 2017 | Źródło: PortalMorski.pl
PODZIEL SIĘ

Terminal logistyczny w Sławkowie, gdzie kończy się wiodący ze wschodu szeroki tor kolejowy, obsługiwany przez PKP LHS zakłada w tym roku ponad 25-procentowy wzrost liczby przeładowywanych kontenerów. Prognozowany rozwój to efekt nowych połączeń kolejowych kursujących z i do terminala.

Fot. Euroterminal Sławków

W niedzielę Euroterminal zaplanował obsługę pierwszego pociągu z Niemiec, należącego do spółki Hupac Intermodal. Dwa pociągi tygodniowo odjadą ze Sławkowa do niemieckiego Schwarzheide w regionie Brandenburgia a jeden skład w odwrotnej relacji.

Według prezesa Grupy CZH Adama Gorszanowa, właściciela Euroterminala Sławków, obiekt z racji usytuowania i dogodnego skomunikowania z międzynarodową siecią kolejową i drogową jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla organizowania przeładunków intermodalnych.– Od wielu lat prowadzimy inwestycje, dzięki którym zwiększamy potencjał biznesowy i wartość naszych aktywów logistycznych. Uruchamianie kolejnych relacji kontenerowych z krajami UE i ogromne zainteresowanie spedytorów jest tego najlepszym dowodem – powiedział prezes Gorszanów.

Euroterminal Sławków świadczy obecnie są usługi dla istniejących połączeń w relacji Gdańsk-Sławków oraz Sławków-Maddaloni we Włoszech. Nowe połączenie z Niemcami ma pomóc w otwarciu szlaku na Wschód, przy wykorzystaniu szerokiego toru, dzięki któremu możliwa będzie obsługa tranzytu z Europy zachodniej na Ukrainę, do Kazachstanu, Rosji i innych krajów.

Prezes Grupy CZH przypomniał, że rządowa Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przewiduje w perspektywie trzech lat wzrost przeładunków intermodalnych co najmniej o 30 proc., co przekracza obecne zdolności logistyczne w Polsce. – Zaletą terminalu w Sławkowie jest ogromny potencjał pod kolejne inwestycje w infrastrukturę w obszarze transportu międzynarodowego, regionalnego, a także w zakresie przewozów intermodalnych w relacjach międzykontynentalnych – powiedział Gorszanów, przywołując projekt nowego jedwabnego szlaku.