Pesa z umową na dostawę 18 tramwajów dla Bydgoszczy

Pesa z umową na dostawę 18 tramwajów dla Bydgoszczy

27 marca 2017 | Źródło: Pesa
PODZIEL SIĘ

Producent z Bydgoszczy podpisał umowę z władzami swojego rodzimego miasta wartą 141 mln złotych. Kontrakt dotyczy 18 nowoczesnych tramwajów. Pierwsze trzy niskopodłogowe i klimatyzowane składy wyjadą na trasy już jesienią.

Fot. Pesa

– Staramy się budować komunikacje publiczną przyjazną dla mieszkańców – mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. – Dlatego w najbliższych latach kluczowe  miejskie inwestycje będą związane z rozbudową tras tramwajowych oraz modernizacją ważnych węzłów komunikacyjnych i torowisk. Poza tym zabezpieczyliśmy środki na nowe  buspasy. Rozbudowę infrastruktury powiązaliśmy jednocześnie z zakupami nowoczesnego taboru.

Łącznie na te zadania miasto przeznaczymy w ciągu najbliższych lat pół miliarda złotych. – Jestem przekonany, że to dobrze wydane pieniądze. Dzięki nim podróże tramwajami i autobusami będą trwały krócej oraz wzrośnie komfort poruszania się miejską komunikacją. Podpisując umowę na dostawę taboru cieszę się, że naszym partnerem jest prężnie działająca bydgoska firma – dodał Bruski.

Flotę wyprodukuje Pesa

Bydgoszcz w ubiegłym roku zamówiła łącznie 18 tramwajów. 15 z nich stanowić będą wozy 5-członowe o długości ponad 30 metrów. Kolejne 3 sztuki to składy 3-członowe o długości ponad 19 metrów dedykowane do obsługi linii mniej uczęszczanych. Przetarg na dostawę wygrała bydgoska firma Pesa. Wartość całego kontraktu to 141 mln zł.

– Bydgoszcz była jednym z pierwszych miast, które dekadę temu zaufały nam jako producentowi tramwajów – mówi Tomasz Zaboklicki, prezes Pesy. – Wtedy jednak były to tylko dwa nowe składy. Na przełomie roku 2015 i 2016, wraz z linią do Fordonu, przybyło jednak dwanaście naszych Swingów, a teraz podpisujemy umowę na osiemnaście kolejnych.

32 tramwaje z Pesy wśród kilkudziesięciu codziennie eksploatowanych – taka flota nowoczesnych, niskopodłogowych, klimatyzowanych, bardzo bezpiecznych tramwajów ustawia Bydgoszcz wśród tych miast, które najszybciej w Polsce modernizują tabor.

Nowoczesne systemy

Dostawa tramwajów będzie prawie identyczna w stosunku do jeżdżących aktualnie w Bydgoszczy 12 tramwajów typu Swing. Analizowana jest jeszcze możliwość skorygowania kolorystyki pojazdów. Podobnie jak w dotychczasowych pojazdach tramwaje będą wyposażone w nowoczesne systemy IT, w tym informację pasażerską, monitoring, wyświetlacze reklam, Wi-Fi dla pasażerów i gniazda USB.

Pięcioczłonowy Swing ma długość 30,12m, szerokość 2,35 m, może osiągnąć prędkość 70 km/h. W pojeździe zmieście się 201 osóbw tym 53 na miejscach siedzących. Tramwaje są w 100 procentach niskopodłogowe.