GySEV zamawia Vectrony. Chce jeździć także do Polski

GySEV zamawia Vectrony. Chce jeździć także do Polski

29 marca 2017 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

Siemens zdobył kolejne zamówienie na lokomotywy Vectron. Spółka Györ-Sopron-Ebenfurth Railway zamówiła 5 pojazdów z opcją na zakup dodatkowych czterech lokomotyw.

Fot. Łukasz Kuś

Györ-Sopron-Ebenfurth Railway (GySEV) zamówiła 5 lokomotyw wielosystemowych Vetron, które będą dostosowane do zasilania w trzech systemach: 25kV 50Hz AC, 15kV 16.7Hz AC, a także w funkcjonującym na polskiej sieci kolejowej 3kV DC.

GySEV  to przewoźnik w którym 66,5% udziałów należy do Kolei Węgierskich, 28,6% do rządu Austrii a 4,9% do Austriackich Kolei Federalnych ÖBB. Spólka realizuje połączenia lokalne głównie w zachodnich Węgrzech, a także na dwóch przygranicznych liniach w Austrii. Firma ta jest zainteresowana rozwojem usług na rynku przewozów towarowych w tym także na liniach do Polski i niewykluczone że nowe lokomotywy Vectron w barwach tego przewoźnika zobaczymy na polskich torach.

GySEV planuje rozwój połączeń na szlaku Adriatyk – Bałtyk, na którym obecne jest m.in. PKP Cargo wykorzystując niedawno zelektryfikowaną linię Rajka – Szombathely – Hodoš. Nowe Vectrony prawdopodobnie będą także wykorzystywane w połączeniach InterCity z Sopron do Budapesztu. Dostawy lokomotyw mają się odbyć latem i jesienią 2017 r.  – informuje portal www.railjournal.com.

Niedawno Siemens zaprezentował wielosystemowego Vectrona na torze testowym Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie. Niemiecki koncern liczy na zamówienia polskich spółek zainteresowanych międzynarodowymi przewozami.