Polityka mobilności po warszawsku. Uczniowie pojadą komunikacją za darmo?

Polityka mobilności po warszawsku. Uczniowie pojadą komunikacją za darmo?

05 kwietnia 2017 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Jeśli dzieci i młodzież wyrobią w sobie nawyk jeżdżenia komunikacją miejską, znacznie częściej będą wybierać ją w życiu dorosłym – uważają pomysłodawcy wprowadzenia bezpłatnej komunikacji zbiorowej dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Jutro decyzję w tej sprawie podejmie rada Warszawy.

Fot. ZTM Warszawa

Podczas najbliższej sesji miejscy radni będą dyskutowali i głosowali o zmianach w taryfie biletowej i katalogu osób uprawnionych do bezpłatnych przejazdów. Projekt uchwały zakłada przyznanie tego uprawnienia uczniom szkół podstawowych i gimnazjów, mieszkającym i uczącym się w stolicy oraz mieszkającym w Warszawie i uczącym się w innych, nie stołecznych placówkach oświatowych. Wniosek w tej sprawie kilka miesięcy temu złożyła działaczka Inicjatywy Polskiej Paulina Piechna-Więckiewicz.

Prawo do darmowych przejazdów może uzyskać ok. 150 tys. uczniów. Zmiany mają wejść w życie od 1 września br.

Mimo, że nie ma formalnej decyzji w tej sprawie, w części szkół trwają już przymiarki do wypełniania wniosków. Na 19 kwietnia ustalono też termin na składanie wniosków o wydanie spersonalizowanych kart miejskich uprawniających do bezpłatnych przejazdów.

Według ZTM, wprowadzenie bezpłatnej komunikacji dla uczniów będzie oznaczało, że wpływy ze sprzedaży biletów spadną o 13 mln zł rocznie. Korzyścią ma być ograniczenie ruchu prywatnych samochodów.

Na jutrzejszej sesji radni Warszawy zagłosują również w sprawie obniżki cen  biletów długookresowych ważnych w 1. i 2. strefie. Skorzystają na tym pasażerowie korzystający z biletów 30-dniowych (normalny bilet po zmianach będzie kosztował 180 zł) oraz 90-dniowych (nowa cena to 460 zł). Do oferty biletowej zostanie wprowadzony bilet jednorazowy przesiadkowy grupowy ulgowy dla maksymalnie 10 osób w cenie 22 zł, bilet 3-dniowy w cenie 36 zł (1. strefa) i 57 zł (1. i 2. strefa) oraz tzw. bilet konferencyjny. Te zmiany będą obowiązywały od 1 czerwca br.