Forum FRACHT 2017 integratorem branży transportu intermodalnego

Forum FRACHT 2017 integratorem branży transportu intermodalnego

13 kwietnia 2017 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W gdańskim centrum wystawienniczo-konferencyjnym Amber Expo rozpoczęło się V Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2017. Otwierając konferencję gospodarz miejsca, Andrzej Kasprzak zaznaczył, że spotkanie jest bardzo istotne z punktu widzenia gospodarki morskiej i lądowej. Jest również pierwszym dużym wydarzeniem transportowym poprzedzającym największe w Polsce targi kolejowe Trako, odbywające się w tym samym obiekcie.

Fot. Dominik Skudlarski

Licznie zgromadzonych gości i prelegentów przywitał Dariusz Kostrzębski, prezes Kuriera Kolejowego. – Cieszę się, że spotykamy się w tym miejscu już po raz piąty. To potwierdza, że konferencja na stałe wpisała się w krajobraz Trójmiasta, będącego najważniejszym punktem na intermodalnej mapie Polski – podkreślał w słowie wstępnym. Po nim zabrał głos Andrzej Kasprzak, prezes Amber Expo, który zwracając się do przedstawicieli transportu kolejowego zaprosił na wrześniowe targi kolejowe Trako. – FRACHT jest jedyny w swoim rodzaju, gdyż integruje przedstawicieli różnych gałęzi transportu. Dzieje się wokół kolei, będąc wydarzeniem równie istotnym co największe w Polsce targi kolejowe Trako – mówił.

O przywróceniu naturalnej roli transportowej żeglugi śródlądowej i jej znaczeniu dla przewozów intermodalnych wspomniał Marcin Białek, naczelnik Wydziału Transportu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, który odczytał list, jaki do uczestników Forum skierował wiceminister Jerzy Materna. – Ministerstwo wpiera inicjatywy kierujące transport intermodalny oraz multimodalny zarówno w stronę transportu morskiego, jak i żeglugi śródlądowej bliskiego i dalekiego zasięgu. Możliwość łączenia wielu gałęzi zwiększa konkurencyjność całego sektora transportu i daje alternatywę odbiorcom – wskazywał Białek.

Część merytoryczną rozpoczął Janusz Piechociński, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska – Azja, były wicepremier i minister gospodarki, prezentując globalne tendencje występujące obecnie na świecie. – Świat przyspieszył, musimy być gotowi do szybko postępujących zmian. Europa zaczyna coraz bardziej odstawać od oczekiwań swoich obywateli. Widzimy to w światowym transporcie, liczbie opatentowanych wynalazków. Polska ma wiele do stracenia. Musimy w porę wyczuć światowe tendencje. Strategia rozwoju to nie jest zadanie tylko dla tego rządu. To musi być długofalowa polityka, rozpisana na wiele podmiotów, w tym również firmy z branży TSL – zaznaczał.