Prawie 2 mln osób bezpieczniejsze na przejazdach kolejowych

Prawie 2 mln osób bezpieczniejsze na przejazdach kolejowych

15 kwietnia 2017 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Ponad 1,5 miliona osób obejrzało film „Jeden przejazd za daleko”. Od tygodnia sonda uliczna MaturaToBzdura.tv 300 tys. osobom przypomniała o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowo-drogowych. PKP Polskie Linie Kolejowe szukają każdej możliwości, by skłonić kierowców do bezpiecznych zachowań. Niestety nie wszyscy mogą być bezpieczni ponieważ … nie znają znaków.

Fot. PKP PLK

Czym są rogatki? Jak zachować bezpieczeństwo na przejeździe kolejowo-drogowym? Jaka jest droga hamowania pociągu? – m.in. na takie pytania odpowiadali uczestnicy programu Matura To Bzdura. W nagraniu sprawdzono wiedzę o ruchu drogowym – szczególnie z bezpieczeństwa na przejazdach. Dlaczego ta akcja? Bo do 98% wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych powodują nieostrożni kierowcy. To skutek łamania przepisów, ignorowania znaków drogowych i sygnalizacji przejazdowej, a nawet omijania rogatek.

– Po przepytaniu w najnowszym odcinku Matura To Bzdura kilkunastu osób, z których większość posiada prawo jazdy, widać, że wiedza dotycząca np. zachowania na przejazdach kolejowo-drogowych jest zdecydowanie za mała. Mamy nadzieję, że każda osoba, która zobaczy najnowszy odcinek programu, pozna lepiej zasady ruchu drogowego, abyśmy wszyscy byli bezpieczni na drogach - mówi Adam Drzewicki, pomysłodawca programu Matura To Bzdura.

Poza specjalnym odcinkiem programu, przygotowany został również interaktywny quiz, w którym od 17 kwietnia na MaturaToBzdura.tv można sprawdzić wiedzę o ruchu drogowym.

Youtuberzy walczą o bezpieczeństwo na przejazdach

W ubiegłym roku, w ramach współpracy Polskich Linii Kolejowych z youtuberami powstały cztery filmy, które odtworzono blisko 1,5 mln razy. To materiały przygotowane przez Cyber Mariana - „Jeden przejazd za daleko” i „od kuchni” oraz filmy Iwony Blecharczyk - Trucking Girl (wideo 1wideo 2).

Znajomość przepisów ruchu drogowego to dowód dojrzałości i odpowiedzialności za siebie i innych. Respektowanie zasad chroni wszystkich użytkowników przejazdów: kierowców na drodze i podróżnych w pociągach.

Monitoring ujawnia błędy

PKP Polskie Linie Kolejowe coraz bardziej podnoszą poziom zabezpieczeń na styku toru i drogi. To m.in. 1500 zmodernizowanych przejazdów i zastępowanie skrzyżowań bezkolizyjnymi wiaduktami lub tunelami, współpraca z zarządcami dróg, by dojazdy do przejazdów były dobrze oznakowane. Jednak monitoring, na ponad 1000 przejazdach kolejowo-drogowych potwierdza, że bezpieczeństwo zależy od właściwego zachowania kierowców.

– Przestrzeganie przepisów to deklaracja: "jestem osobą godną zaufania" – nie tylko "wiem i deklaruję", ale przede wszystkim "respektuję" – mówi Maria Rotkiel, psycholog.

#SzlabanNaRyzyko – jedna z największych kampanii w Europie

Kampania w mediach społecznościowych do młodzieży i dorosłych, to jedno z wielu działań PLK w ramach „Bezpiecznego przejazdu”. Spółka wykorzystuje także: symulacje wypadków, konkursy, prelekcje dla dzieci, informacje w mediach, akcje Straży Ochrony Kolei. Ważne są także i materiały spotkania dla instruktorów nauki jazdy, by skuteczniej mogli edukować przyszłych kierowców.

Kampania, jest jedną z największych w Europie. W 2015 roku w Brukseli PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zostały wyróżnione za zwiększanie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych w ramach Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (EKBRD). W 2016 r. PLK były jednym z laureatów konkursu UTK „Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”. Więcej informacji o kampanii: www.bezpieczny-przejazd.pl oraz w social mediach pod hasłem #SzlabanNaRyzyko

MaturaToBzdura.tv to znana polska sonda uliczna w YouTube. Program obejrzano już ponad 135 mln razy.