Wracają wakacyjne pociągi do Darłowa

Wracają wakacyjne pociągi do Darłowa

19 kwietnia 2017 | Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
PODZIEL SIĘ

Od 24 czerwca do 3 września br. uruchomione zostanie połączenie kolejowe Sławno – Darłowo. To efekt współpracy lokalnych samorządów i władz województwa zachodniopomorskiego.

Fot. railwayman2012, mapio.net

Pas nadmorski to wyjątkowo popularny cel wakacyjnych wyjazdów. Pomorze Zachodnie w sezonie przeżywa prawdziwe turystyczne oblężenie. Dzięki współpracy lokalnych samorządów i województwa zachodniopomorskiego dojazd na bałtyckie plaże będzie łatwiejszy. Od 24 czerwca do 3 września br. na linii  Sławno – Darłowo, cztery razy dziennie będzie kursował pociąg. W soboty i niedziele będzie to sześć kursów.

– Cieszę się, że aktywność wykazały samorządy powiatu sławieńskiego. To ich inicjatywa. Województwo zawsze chętnie wychodzi naprzeciw takim pomysłom, wspierając je organizacyjnie. Warto wspomnieć, że od wielu lat uruchamiamy, także na okres wakacyjny, połączenie Koszalin-Mielno – mówi Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego.

Województwo podejmie się organizacji przewozów, rozszerzając zakres umowy z Przewozami Regionalnymi, a samorządy zapewnią konieczne finansowanie: łącznie ponad 187 tys. zł. Koszty zostaną podzielone między: Powiat Sławieński (20%), Miasto Darłowo (50%), Miasto Sławno, Gminę Darłowo i Sławno (po 10)%.

Obecnie trwa procedura przygotowania umowy określającej zasady organizowania przewozów, przekazania województwu środków oraz rozliczenia przekazanej dotacji. Dokument podpisany zostanie w maju br. Do tego czasu rady zainteresowanych miast, gmin i powiatu muszą podjąć uchwały w sprawie zmian w swoich budżetach i wyasygnowania środków, z których sfinansowany zostanie deficyt operatora. Dopracowywany jest także rozkład jazdy.

Ostatnim krokiem do uruchomienia połączenia kolejowego na trasie Sławno – Darłowo będzie podpisanie przez województwo aneksu do umowy z operatorem. Obecnie obowiązująca czteroletnia mowa z Przewozami Regionalnymi, w wykazie linii, na których wykonywane będą przewozy, przewiduje możliwość rozszerzenie zamówienia o przewozy na linii Sławno – Darłowo, jeśli zostaną zapewnione środki na ten cel.

Połączenia pasażerskie funkcjonowały na tej trasie w sezonie letnim od 2005 do 2011 roku.