Przewozy Regionalne odebrały pierwszego Linka

Przewozy Regionalne odebrały pierwszego Linka

27 kwietnia 2017 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

Pierwszy spalinowy zespół trakcyjny Link produkcji bydgoskiej Pesy został oficjalnie przekazany spółce Przewozy Regionalne – PolRegio. Największy przewoźnik pasażerski w Polsce skorzysta z prawa opcji i zamówi 5 takich pociągów.

Fot. Łukasz Kuś

W czwartek 27 kwietnia na stacji Warszawa Wileńska zaprezentowano nowy pojazd PolRegio. To jeden z najnowocześniejszych pociągów spalinowych w Europie i pierwszy pociąg polskiej produkcji, który spełnił surowe normy dopuszczające do ruchu na sieci Kolei Niemieckich. Linkami mogą też podróżować pasażerowie Kolei Czeskich, które otrzymały 31 takich pojazdów, a także podróżni w województwach wielkopolskim, dolnośląskim i zachodniopomorskim. Pociągi, które zamówiły Przewozy Regionalne to część programu modernizacji i zakupu taboru, który obejmuje ponad 50 pociągów.

– Ten pojazd, który dziś przekazujemy, jest wytworem polskiej myśli technologicznej, pracy polskich dizajnerów i inżynierów.  Jest to pojazd seryjny, który wcześniej zamówiły Koleje Niemieckie. Jako pierwszy w historii polskiego przemysłu spełnił niemieckie warunki homologacyjne i spełnił najnowsze normy TSI – powiedział Tomasz Zaboklicki, prezes Pesy.

Strefa małego pasażera

Link przekazany dziś spółce PolRegio zaprojektowano zgodnie ze specyfikacją zamówioną przez przewoźników niemieckich. Pociąg posiada m.in. strefę małego pasażera wyposażoną w szeroki stół między fotelami, mocowanie do wygodnego przewożenia roweru na podłodze (a nie podwieszonego do ściany, co jest uciążliwe dla wielu podróżnych), mocowanie do przewozu nart, toaletę dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych i miejsca do przypinania wózków inwalidzkich. Pociąg został skonturowany z użyciem materiałów kompozytowych, które umożliwiają  zmniejszenie masy pojazdu.

–  Dzisiaj właśnie odbieramy pierwszy z ponad 50 pojazdów objętych programem modernizacji floty ujętym w programie restrukturyzacji. Pół roku temu uzyskaliśmy dofinansowanie na tę inwestycję. Dzisiaj jesteśmy świadkami realizacji tego programu, bo odbieramy pierwszy nowoczesny pojazd produkcji Pesy wyposażony w wiele udogodnień. Jako pierwszy regionalny przewoźnik będziemy posiadać dedykowane strefy dla najmłodszych podróżnych – powiedział Krzysztof Zgorzelski prezes Przewozów Regionalnych.

Linkiem na dożynki

Przewozy Regionalne skorzystają z prawa opcji i zamówią łącznie 5 Linków. Spółka ogłosiła też przetarg na modernizację 5 EZT z opcją rozszerzającą do 7 sztuk. W postępowaniu tym PR spodziewają się co najmniej dwóch ofert. Pociągi Link które kupiły Przewozy Regionalne będą wozić uczestników Dożynek Prezydenckich.

 – Jak dowiedziałem się, że Przewozy Regionalne, które są oficjalnym przewoźnikiem Dożynek Prezydenckich w Spale, a ci którzy w tych dożynkach będą uczestniczyć będą podróżować takimi nowoczesnymi pociągami, to pomyślałem sobie, że to jest bardzo ważna rzecz. Chciałem pogratulować Przewozom Regionalnym i Pesie, bo to jest produkt polski z którego jako Polacy możemy być dumni – powiedział Adam Kwiatkowski – sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP