W Łochowie powstanie tunel pod torami i wiadukt

W Łochowie powstanie tunel pod torami i wiadukt

04 maja 2017 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

PKP PLK podpisały dziś umowę wartą 27 mln zł brutto na budowę w Łochowie tunelu pod torami. W mieście będzie jeszcze przejście i wiadukt.

Fot. PKP PLK

Tunel powstanie pod torami i drogą krajową nr 50, prowadzącą z Ciechanowa do miasta Ostrów Mazowiecka, w miejsce przejazdu kolejowego, znajdującego się na ul. Wyszkowskiej w Łochowie (w ciągu drogi krajowej numer 62). Droga będzie jednopasmowa, wyposażona w chodnik. Zaplanowana jest także budowa ścieżki rowerowej. Dodatkowo w ramach inwestycji PLK wybuduje łącznik z drogą krajową nr 50. Inwestycja usprawni komunikację w mieście i regionie oraz zwiększy poziom bezpieczeństwa pasażerów pociągów trasy Warszawa - Białystok. Zakończenie prac zaplanowane jest w 2019 r.

– To bardzo istotna inwestycja, gdyż kierowcy i piesi zyskają swobodną, bezpieczną drogę z północy na południe Łochowa. Nowe bezkolizyjne skrzyżowanie wyeliminuje postoje przed zamkniętymi rogatkami oraz skróci czas przejazdu. Bardzo ważna jest także poprawa bezpieczeństwa nie tylko naszych mieszkańców, lecz wszystkich uczestników ruchu drogowego i kolejowego – mówi Robert Mirosław Gołaszewski, burmistrz Łochowa.

W maju PLK planują podpisać umowę na budowę wiaduktu drogowego w Łochowie nad linią Warszawa – Białystok i drogą krajową nr 50, w ciągu drogi powiatowej Jasiorówka – Brzuza - Sadowne (nr 4202). Takie rozwiązanie dodatkowo ułatwi komunikacje w mieście i okolicy. Realizacja przewidziana jest w latach 2017 – 2019. Równocześnie powstaje projekt przejścia podziemnego (ul. Baczkowska i Żeromskiego). W przejściu przewidziano zjazdy dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Będą też dojazdy dla rowerzystów i zadaszone wejścia. Zakończenie prac planuje się w 2018 r.

– W ramach prowadzonych inwestycji, PLK zwracają uwagę na poprawę bezpieczeństwa i budowanie obiektów – wiaduktów i tuneli, które na nowo otwierają systemy komunikacji w miastach. Dla kolei uzyskujemy bezpieczniejsze podróże pasażerów, a miasto zyskuje lepszy system komunikacji. Tego typu rozwiązania realizujemy w ramach inwestycji zawartych w Krajowym Programie Kolejowym oraz dobrej współpracy z samorządami – mówi Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych.