Szczecin Główny – będą windy i nowe przejście

Szczecin Główny – będą windy i nowe przejście

08 maja 2017 | Autor: ŁK
PODZIEL SIĘ

PKP Polskie Linie Kolejowe za ponad 50 mln zł zmodernizują stację Szczecin Główny. To kolejny etap przebudowy, który obejmie m.in. montaż wind dla podróżnych. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Fot. PKP PLK

PLK ogłosiły przetarg na zaprojektowanie i przebudowę stacji Szczecin Główny. To kolejny etap modernizacji stacji. W zeszłym roku zakończyła się przebudowa budynku dworca i dwóch peronów nr 1 i 4. Mieszkańcy i turyści w 2019 r. będą korzystać ze stacji, całkowicie pozbawionej barier dla osób niepełnosprawnych i o ograniczonych możliwościach poruszania się. Rozpoczęcie robót zaplanowano na IV kw. 2017 roku.

PLK zaplanowały zadaszenia na całej długości trzech peronów, peron czwarty już posiada wiatę. Perony 2 i 3, które dotychczas nie przeszły zmian, zostaną przebudowane. Będą miały antypoślizgową nawierzchnię oraz ścieżki naprowadzające, ułatwiając osobom niedowidzącym poruszanie się.

Dla podróżnych więcej informacji i windy 

Stacja zyska również informację dla pasażerów, nowe oznakowanie oraz oświetlenie. Pasażerowie będą korzystali z nowych ławek i tablic informacyjnych. W drodze na perony pomogą windy. Ponad to zabudowany będzie monitoring. 

PLK wyremontują również kładkę. Będzie zadaszona, a wyposażenie jej w windy ułatwi podróżnym dostęp na perony. Nad peronem nr 3 powstanie przejście, które połączy starą kładkę z nową - wybudowaną w ramach modernizacji budynku dworca. Dodatkowo od strony ul. Czarnieckiego powstanie platforma przychodowa, umożliwiająca wjazd na kładkę.

Szczecin, Gdańsk, Rzeszów – bez barier dla podróżnych

Inwestycja w Szczecinie jest realizowana w ramach projektu, obejmującego trzy stacje: Szczecin Główny, Gdańsk Główny i Rzeszów Główny: „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM)”. W Krajowym Programie Kolejowym przewidziano na projekt ponad 300 mln zł.

Obecnie trwa postępowanie przetargowe na prace na stacji Gdańsk Główny. Podpisanie umowy zaplanowane jest w połowie 2017 r. W połowie roku PLK planują ogłosić także przetarg na roboty budowalne na stacji Rzeszów Główny.