Siemens ogłosił plany dalszej restrukturyzacji

Siemens ogłosił plany dalszej restrukturyzacji

12 maja 2017 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

Siemens zapowiedział kontynuację restrukturyzacji działu Mobility zajmującego się transportem szynowym. Niemiecki producent coraz bardziej odczuwa presję ze strony chińskiego CRRC.

Siemens ogłosił plany dalszej restrukturyzacji
Fot. Łukasz Kuś

W roku 2016 zysk netto Siemensa wyniósł 5,58 mld euro – o 1,8 mld euro mniej niż ok. wcześniej, chociaż spółka zanotowała większe przychody. Spadek rentowności to wynik spadających cen na światowych rynkach, spowodowanych agresywną strategią cenową chińskiego giganta CRRC, który stara się pozyskać jak najwięcej zleceń poza Chinami w reakcji na załamanie na rynku krajowym.  

Siemens podobnie jak i inne spółki z branży kolejowej odczuwa skutki cięć w wydatkach publicznych na projekty transportowe, którego efektem jest nadmiar mocy produkcyjnych. Aby utrzymać rentowność spółka planuje restrukturyzację, obejmującą centralizację działów IT, zwolnienie 1700 osób w tym 300 osób w fabryce Krefeld także delokalizację kolejnych 1000 miejsc pracy, co oznacza zwolnienia pracowników w Niemczech i przenoszenie produkcji do krajów taniej siły roboczej. To kontynuacja procesu restukturyzacji rozpoczętej w 2014 r. która objęła ponad 11 tys. miejsc pracy.

– Znacząco zwiększona konkurencja na światowym rynku kolejowym ma dla nas konsekwencje. By przetrwać w tym otoczeniu musimy podjąć działania – powiedział Jochen Eickholt prezes działo Mobility w Siemensie.