Krzysztof Celiński: powinniśmy wrócić do projektu KDP

Krzysztof Celiński: powinniśmy wrócić do projektu KDP

15 maja 2017 | Źródło: PAP
PODZIEL SIĘ

Za dalszym rozwojem kolei bezpiecznej, wygodnej i szybkiej, a po 2020 roku Kolei Dużych Prędkości, opowiadał się podczas EKG w Katowicach Krzysztof Celiński, dyrektor branży Mobility Siemens.

Krzysztof Celiński: powinniśmy wrócić do projektu KDP
Fot. Siemens

Dyrektor branży Mobility Siemensa, cytowany przez Polską Agencję Prasową zaznaczył, że jest zwolennikiem kontynuowania prowadzonych już projektów także po roku 2020 i budowania Kolei Dużych Prędkości. Nawiązał do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, który – jak ocenił – „musi być obsługiwany przez kolej szybszą niż konwencjonalna”.

– Budujemy tunel w Łodzi i obiecywaliśmy po cztery tory (…) więc mówimy o Kolei Dużych Prędkości od dawna w kontekście tunelu, zatem powinniśmy wrócić do tego projektu – wskazywał Krzysztof Celiński. – Zwłaszcza, że gdy mówimy o przemyśle, o technologii, o rozwoju, to żaden polski producent taboru kolejowego - jeżeli nie może się pochwalić spełnianiem reżimów w TSI dużych prędkości, jakości i niezawodności - to nie sprzeda dużej liczby swoich produktów w innych krajach –  dodawał ekspert Siemensa.

W odpowiedzi na pytanie o ryzyko kumulacji robót, dyrektor branży Mobility Siemensa Krzysztof Celiński ocenił, że szansą może być dywersyfikacja, czyli „pamiętanie o tym, że są projekty, które nie nawiązują do samej nawierzchni, czyli tłucznia, szyn i podkładów, a dotyczą technologii i innowacyjności”.

Przypomniał też, że na koniec obecnej perspektywy budżetowej UE kolej jeszcze bardziej zyska na znaczeniu. – Z Warszawy do Krakowa i Katowic uda nam się pokonać barierę dwóch godzin - 1h 59 min., z Warszawy do Poznania 2 h 10 min., z Warszawy Wschodniej do Gdańska 2h 20 min., z Poznania do Szczecina Dąbia 1 h 30-35 min – wymieniał. Podkreślił, że samochodem trudno będzie pokonać takie odległości w podobnym czasie.