Elester-PKP wyróżniony za innowacje w sektorze elektroenergetyki kolejowej

Elester-PKP wyróżniony za innowacje w sektorze elektroenergetyki kolejowej

22 maja 2017 | Źródło: Elester-PKP
PODZIEL SIĘ

Podczas zbliżających się Targów Energetyki ExpoPower 2017 spółka Elester-PKP torzyma Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich. Eksperci docenili znacznie innowacji i postępu jaki dokonuje się w sektorze elektroenergetyki kolejowej. Tegoroczna nagroda przyznana zostanie spółce za konstrukcję nowoczesnego sterownika programowalnego Czat7. Jest to jedyny Polski  sterownik zgodny z normą IEC 61850 realizujący funkcję automatyki polowej i zabezpieczeniowej w systemach zasilania sieci trakcyjnej prądem stałym. Godnym podkreślenia jest fakt, iż sterowniki z rodziny Czat są od lat najczęściej wybieraną automatyką zabezpieczeniową rozdzielni prądu stałego w naszym kraju. 

Fot. Elester-PKP

Nowy sterownik Czat7 jest innowacyjnym rozwiązaniem w branży automatyki dedykowanym gównie dla obiektów elektroenergetyki transportu szynowego. Urządzenie to odpowiedzialne jest za proces bezpiecznego sterowania zasilaniem sieci trakcyjnej, pozwalając na sprawne podróżowanie pociągami oraz tramwajami w Polsce.

Nowością technologiczną reprezentowaną przez Czat7 jest zaimplementowanie w sterowniku stosu protokołów komunikacyjnych oraz struktur logicznych zgodnych z normą IEC 61850. Pozwala to na zmianę sposobu przesyłania informacji wewnątrz stacji elektroenergetycznej oraz do systemu nadzoru. Rozwiązanie to stanowi rewolucję w projektowaniu i budowie układów telemechaniki stacji zasilających, podnosząc znacząco bezpieczeństwo pracy tych obiektów oraz zwiększając pewność zasilania pojazdów szynowych. Nowy sterownik Czat7 otwiera również nieosiągalne wcześniej możliwości tworzenia cyfrowych podstacji trakcyjnych.

Otrzymanie Złotego Medalu Międzynarodowych Targów Energetyki ExpoPower 2017 stanowi już 3 nagrodę poznańskiej wystawy w dorobku Elester-PKP. Poprzednie wyróżnienia spółka otrzymała w roku 2011 za skonstruowanie licznika energii prądu stałego zasilanego z napięcia mierzonego. Licznik energii LE3000plus był pierwszą w kraju konstrukcją licznika energii przeznaczoną na pojazdy szynowe, pozwalającą przewoźnikom kolejowym na pomiar rozliczeniowy energii trakcyjnej. Pierwszą nagrodę MTP spółka otrzymała w 2008 roku za innowacyjny, jak na ówczesne czasy, elektroniczny system stacyjny, obsługujący zasilanie trakcji elektrycznej. System ten oparty był na poprzednich generacjach sterownika Czat.

Spółka Elester-PKP to jedna z czołowych firm dostarczających różnorodne systemy automatyki na rynek transportu szynowego w Polsce. Specjalizuje się w tworzeniu złożonych systemów sterowania i nadzoru dyspozytorskiego oraz systemów sterowania ruchem kolejowym (SRK). Warto zaznaczyć, iż większość centrów zdalnego sterowania elektroenergetyką kolejową i tramwajową w kraju została zaprojektowana i wykonana właśnie przez Elester-PKP. Firma od lat konstruuje innowacyjne urządzenia oraz realizuje pionierskie w skali kraju projekty. Jednym z ciekawszych wyzwań ostatniego roku było zaprojektowanie i wykonacie nowego rodzaju obiektu elektroenergetycznej infrastruktury kolejowej - kabiny połączenia poprzecznego (KPP), która pozwala na poprawę parametrów zasilania trakcji 3kV.

W najnowszym Rankingu Innowacyjnych Firm 2016 opracowanym przez dziennik Rzeczpospolita, Elester-PKP został sklasyfikowany na 28 miejscu. Wysoką pozycję w tym rankingu spółka zawdzięcza zakończonemu dużemu projektowi badawczo-rozwojowemu, który doprowadził do opracowania i certyfikacji całkowicie polskiego Komputerowego Systemu Sterowania Ruchem Kolejowym o nazwie ISKRA.

Udziały Elester-PKP w równym stopniu należą do jednej z największych polskich spółek PKP Energetyka oraz do światowego koncernu General Electric, reprezentowanego przez polski podmiot GE Power Controls.