Pociągi po sześciu latach wracają na linię Sławno – Darłowo

Pociągi po sześciu latach wracają na linię Sławno – Darłowo

22 maja 2017 | Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
PODZIEL SIĘ

Duże ułatwienie dla turystów chcących dojechać nad Bałtyk i mieszkańców powiatu sławieńskiego. Od 24 czerwca powraca połączenie kolejowe Sławno-Darłowo na okres wakacji. W poniedziałek 22 maja br. w Darłowie podpisana została umowa w tej kwestii.

Fot. wzp.pl

Oznacza to, że pociągi będą znowu - po 6 latach - kursowały na linii Sławno-Darłowo. Będzie to połączenie okresowe, przewidziane na sezon wakacyjny i związanym z nim zwiększonym ruchem turystycznym. Przewozy będą realizowane dokładnie przez 72 dni od 24 czerwca do 3 września 2017 r. Wielkości pracy eksploatacyjnej jaka zostanie zrealizowana to ponad 12 tys. pociągokilometrów.

– To, że wkrótce pociągi znowu wyjadą na tory między Sławnem i Darłowem pokazuje, jak wiele możemy osiągnąć, kiedy samorządy solidarnie współpracują. Połączenie będzie realizowane nowoczesnymi pojazdami i z pewnością stanowić będzie spore ułatwienie dla turystów kierujących się nad morze oraz mieszkańców okolicznych miejscowości – komentuje Tomasz Sobieraj, wicemarszałek.

Marszałek województwa zachodniopomorskiego zorganizuje połączenia z inicjatywy samorządów lokalnych. Koszty, łącznie ponad 187 tys. zł podzielą między siebie Powiat Sławieński (20%), Miasto Darłowo (50%), Miasto Sławno (10%), Gmina Darłowo (10%) oraz Gmina Sławno (10%). Województwo zachodniopomorskie podejmie się organizacji przewozów, rozszerzając zakres bieżącej umowy z Przewozami Regionalnymi.

W poniedziałek odbył się specjalny, otwarty przejazd na trasie Sławno-Darłowo-Sławno, w którym udział wziął wicemarszałek Tomasz Sobieraj oraz przedstawiciele pozostałych samorządów. W Darłowie, w przestrzeniach dworca kolejowego złożono podpisy pod umową.

Rozkład jazdy zakłada kursowanie 4 par pociągów od poniedziałku do piątku oraz 6 par pociągów w dni weekendowe.

– Warto wspomnieć, że od wielu lat uruchamiamy, także na okres wakacyjny, połączenie Koszalin-Mielno – zaznacza wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj. Także w tym przypadku lokalne samorządy dzielą się kosztami, a województwo organizuje połączenie.