O włos od tragedii na przejeździe kolejowym we Wrocławiu

O włos od tragedii na przejeździe kolejowym we Wrocławiu

08 czerwca 2017 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Do bardzo niepokojącego zdarzenia doszło na przejeździe kolejowym na ul. Czajkowskiego we Wrocławiu. Szlabany podniosły się przepuszczając samochody i pieszych wprost pod nadjeżdżający pociąg Kolei Dolnośląskich.

Fot. Youtube

Sytuację zarejestrował kamerą samochodową słuchacz Radia Wrocław. Z jego relacji wynika, że Impuls hamował awaryjnie, zaś sygnalizacja i rogatki działały sprawnie. Tym bardziej incydent wywołał spore zaskoczenie nie tylko kierowców, ale licznych przechodniów i rowerzystów, których widać na poniższym filmie.

O wyjaśnienie sprawy poprosiliśmy zarządcę infrastruktury, PKP Polskich Linii Kolejowych.

Bardzo dokładnie wyjaśnimy, czemu pracownik otworzył rogatki przed przejazdem drugiego pociągu. Dróżnik miał odbyte wszystkie kursy i szkolenia, także w tym roku przechodził już okresowe pouczenia na swoim stanowisku pracy – zaznacza Karol Jakubowski z zespołu prasowego PLK. – Spółka traktuje zajście bardzo poważnie. Do chwili wyjaśnienia całego zdarzenia został odsunięty od pełnienia obowiązków, a jego postępowanie będzie szczegółowo przeanalizowane – dodaje.

Trzeba zaznaczyć, że Polskie Linie Kolejowe zwracają szczególną uwagę na właściwe przygotowanie pracowników do pełnienia obowiązków. – W ciągu roku szkolimy kilkanaście tysięcy osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo – przypomina Jakubowski.

Poza tym, w specjalistycznych pouczeniach okresowych w ubiegłym roku wzięło udział ponad 30 tysięcy uczestników. Byli to m.in. zatrudnieni w PLK dyżurni ruchu, nastawniczy, dróżnicy przejazdowi, automatycy, toromistrze, odpowiedzialni za bezpieczne prowadzenie ruchu pociągów. Szkolenia utrwalają m.in. właściwe reakcje i wiedzę. Pouczenia prowadzą osoby z doświadczeniem i ze specjalistyczną wiedzą, co pozwala szczegółowo wyjaśniać uczestnikom wszystkie zagadnienia.

Prawie 1000 osób przeszło szkolenia na symulatorze urządzeń sterowania ruchem kolejowym i łączności. To przede wszystkim dyżurni ruchu i kandydaci na to stanowisko.

PLK motywują pracowników do zdobywania nowych kompetencji. W 2016 roku blisko 1300 zatrudnionych na stanowiskach związanych z prowadzeniem ruchu pociągów zdobyło dodatkowe uprawnienia zawodowe, np. nastawniczy lub dróżnicy przejazdowi zyskali kwalifikacje do pracy na stanowisku dyżurnych ruchu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Wakacyjne połączenia Arriva nad morze Wakacyjne połączenia Arriva nad morze
Następny artykuł Torpol przeznaczył 10 mln zł na wypłatę dywidendy za 2016 r. Torpol przeznaczył 10 mln zł na wypłatę dywidendy za 2016 r.