W niedzielę pociągi pojadą po łącznicy w Suchej Beskidzkiej

W niedzielę pociągi pojadą po łącznicy w Suchej Beskidzkiej

09 czerwca 2017 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Już od niedzieli pociągi z Krakowa do Zakopanego pojadą krócej o 15 minut. PLK wybudowały i włączyły do ruchu łącznicę w Suchej Beskidzkiej. Inwestycja warta 36 mln zł złotych zapewni lepszy przejazd pociągów, ale także większą wygodę dla pasażerów – w ramach inwestycji na linii wybudowany został nowy przystanek dostosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. 

Fot. PKP PLK

Inwestycja warta 36 mln zł obejmowała wybudowanie 700 metrów nowych torów w ciągu linii kolejowych Skawina – Żywiec i Sucha Beskidzka – Chabówka. Wybudowany został nowy przystanek, most kolejowy, rozjazdy, urządzenia sterowania ruchem kolejowym i wyremontowane przejazdy kolejowo-drogowe. 

– Oddanie nowego odcinka torów w Suchej Beskidzkiej skróci o 15 minut podróżowanie z Krakowa do Zakopanego. Zakończenie robót, pod koniec 2017 roku, na łącznicy w Krakowie, pozwoli zaoszczędzić kolejne 15 minut – powiedział Włodzimierz Żmuda, członek zarządu, dyrektor ds. Rozwoju i Przygotowania inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych. – Realizacja dużego projektu za 950 mln zł z Krajowego Programu Kolejowego, obejmująca odcinki zakopiańskiej trasy kolejowej, zagwarantuje kolejne skrócenie czasu i poprawę podróżowania do stolicy Tatr. Podpisana w maju umowa na przebudowę trasy Skawina – Sucha Beskidzka i objęcie postępowaniem przetargowym linii Chabówka – Zakopane, świadczy obecnie o dobrym tempie inwestycji kolejowych w Małopolsce – dodał Włodzimierz Żmuda.

Nowy przystanek na mapie kolejowej w Małopolsce

W ramach inwestycji w pobliżu placu targowego wybudowano nowy przystanek Sucha Beskidzka Zamek. Przy 200 – metrowym peronie będą się zatrzymywały pociągi relacji Kraków – Zakopane. Przystanek wyposażony jest w nowe wiaty, system oznakowania, oświetlenie i tablice informacyjne. Wygodną obsługę podróżnych, m.in. osób o ograniczonych możliwościach poruszania się zapewnia winda z parkingu na peron. 

Na nowym odcinku linii kolejowej wybudowano 90-metrowy most na rzece Stryszawce. Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa ruchu kolejowego, samochodowego i pieszego zmodernizowano 4 przejazdy kolejowo-drogowe (ul. Zamkowa, Piłsudskiego, Beniowskiego). 

Projekt „Budowa łącznicy kolejowej wraz z przystankiem osobowym w ciągu linii kolejowych nr 97 Skawina – Żywiec i nr 98 Sucha Beskidzka – Chabówka” był finansowany ze środków budżetowych. 

Dwie łącznice – krótszy przejazd pod Giewont

Pod koniec 2017 roku podróżni zyskają krótszy o około pół godziny czas przejazdu do Zakopanego. Wszystko dzięki inwestycjom za blisko 250 mln zł: budowy łącznicy w Suchej Beskidzkiej za ponad 36 mln zł oraz łącznicy Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki za 210 mln zł.

Nowy odcinek torów krakowskiej łącznicy o długości 2,6 km umożliwi bezpośrednie połączenie z Krakowa Głównego do stacji Kraków Bonarka i dalej do Skawiny, Zakopanego oraz Oświęcimia.

Projekt „Budowa łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie - Kraków Krzemionki” współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura  i Środowisko.

Kolejne inwestycje skrócą czas przejazdu do Zakopanego o ponad godzinę. Po zakończeniu inwestycji zaplanowanych w Krajowym Programie Kolejowym na Zakopiance do 2023 roku, czas przejazdu w relacji Kraków – Zakopane skróci się o około godzinę i 20 min i wyniesie około 2 h i 15 min (obecnie wynosi 3 h 30 min).