UTK skontroluje wakacyjne pociągi

UTK skontroluje wakacyjne pociągi

26 czerwca 2017 | Źródło: UTK
PODZIEL SIĘ

Pracownicy Urzędu Transportu Kolejowego rozpoczęli cykl kontroli pociągów wakacyjnych. Do końca sierpnia szczególnemu nadzorowi zostaną poddane dziesiątki składów, w tym pociągi przewożące grupy kolonijne. Jak co roku celem UTK jest zapewnienie bezpiecznej i komfortowej podróży wszystkim udającym się na wakacyjny odpoczynek.

Fot. Przemysław Szkatuła

Od pierwszego dnia wakacji Prezes Urzędu Transportu Kolejowego rozpoczął dodatkowe, wzmożone kontrole pociągów pasażerskich. Inspektorzy UTK sprawdzą przede wszystkim zagadnienia związane z bezpieczeństwem i komfortem podróżowania.  

- Wakacje to czas odpoczynku i relaksu, ale też okres częstych podróży. Z usług kolei skorzystają tysiące podróżnych, w tym zorganizowane grupy dzieci i młodzieży jadące na kolonie. Zadbamy o to by każdy bezpiecznie dotarł do miejsca upragnionego odpoczynku – zapewnia Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Pierwszy dzień wakacji był dla inspektorów UTK szczególnie pracowity. Kontroli poddano 19 pociągów kursujących m.in. na trasach: Poznań – Kraków, Przemyśl – Szczecin, Gdynia – Wrocław czy Kołobrzeg – Kraków. Widać, że z roku na rok poprawia się jakość usług na kolei. W większości pociągów nie wykryto uchybień lub były to drobne błędy. Poważne naruszenia bezpieczeństwa zdarzają się co raz rzadziej.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości podejmowana będzie natychmiastowa interwencja. Przewoźnicy będą zobowiązani usunąć nieprawidłowości i przedstawić Prezesowi Urzędu Transportu Kolejowego dowody potwierdzające wyeliminowanie naruszeń.

Bezpieczeństwo pasażerów oraz jakość realizowanych przewozów kolejowych jest jednym z obszarów poddawanych szczególnemu nadzorowi. Rozpoczęte działania będą trwały przez cały okres wakacyjny, a ich wyniki szczegółowo analizowane.