PLK z umową na modernizację trasy Kraków Płaszów - Podbory Skawińskie

PLK z umową na modernizację trasy Kraków Płaszów - Podbory Skawińskie

26 czerwca 2017 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

PKP Polskie Linie Kolejowe zinwestują ponad 175 mln zł na trasie Kraków Płaszów – Podbory Skawińskie. To oznacza krótsze podróże w Małopolsce i aglomeracji krakowskiej. Będą 2 nowe przystanki: Kraków Opatkowice, Skawina Jagielnia i zmodernizowana stacja Skawina. Poprawią się warunki do przewozu towarów z Krakowa do Oświęcimia.

Fot. PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały dziś, 26 czerwca umowę o wartości ponad 175 mln zł netto na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych na odcinku Kraków Płaszów – Podbory Skawińskie. To kolejna inwestycja PLK w Małopolsce, która tworzy dobre warunki dla rozwoju kolei w aglomeracji i regionie.

- Blisko 8 mld zł przewidzianych jest na realizację inwestycji kolejowych w Małopolsce. Efekty prac pozwolą na stworzenie dobrej oferty dla dalekobieżnych, regionalnych i aglomeracyjnych przewozów pasażerskich. Skorzystają na tym zarówno mieszkańcy jak i turyści, wybierający kolej jako wygodny środek transportu w drodze do pracy, szkoły, czy w celach rekreacyjnych - mówi Łukasz Smółka, szef gabinetu politycznego Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury

Pasażerowie pojadą wygodniej

Podróżni w Krakowie Bonarce, Krakowie Sidzinie, Skawinie, Podborach Skawińskich uzyskają wyższy komfort podróży. Przebudowane zostaną perony. Będą lepiej oznakowanie, oświetlone i dostępne dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Wygodniejsze i bezpieczne dojścia umożliwią dwa nowe przejścia podziemne w Skawinie. Będzie kładka pieszo-rowerowa na stacji Kraków Bonarka. W ramach inwestycji PLK wymienią tory, rozjazdy, urządzenia sterowania ruchem kolejowym i przebudują sieć trakcyjną.

- Inwestycja PLK na trasie Kraków Płaszów - Podbory Skawińskie sprawi, że pociąg będzie bardziej konkurencyjny względem samochodu. To ważne dla tych, którzy codziennie dojeżdżają do pracy  i szkoły do Krakowa. Poprawa parametrów linii z Krakowa w kierunku Oświęcimia, tworzy także lepsze warunki dla przewozów towarowych - mówi Włodzimierz Żmuda, członek zarządu  PKP Polskich Linii Kolejowych.

Bliżej do pociągu, bezpieczna podróż

Mieszkańcy Krakowa i Skawiny zyskają łatwiejszy dostęp do pociągów dzięki budowie dwóch nowych przystanków Kraków Opatkowice, w sąsiedztwie ul. Macieja Dębskiego oraz Skawina Jagielnia, w rejonie osiedla TBS przy ul. Pachla. Dogodniejszą lokalizację zyska przystanek Skawina Zachodnia, który zostanie przesunięty o ok. 500 metrów w stronę Skawiny.

Inwestycja PLK obejmie również 37 obiektów inżynieryjnych, m.in. wiadukt nad ul. Podmokłą w Krakowie i 7 mostów. Remont 10 przejazdów kolejowo-drogowych ułatwi ruch drogowy i zwiększy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym. Po zakończeniu prac pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 100 km/h, a towarowe do 80 km/h.

- Dzięki kolejnej inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych Małopolska zyskuje wygodniejszą obsługę codziennych przejazdów do i z Krakowa, jak i lepsze podróże w regionie. Budowa nowych przystanków zapewni mieszkańcom lepszy dostęp do kolei - mówi Piotr Ćwik, wojewoda małopolski.

Opracowanie dokumentacji projektowej i realizacja robót budowlanych zaplanowana jest w latach 2017 – 2020. Inwestycja na odcinku Kraków Płaszów – Podbory Skawińskie realizowana jest ze środków budżetowych w ramach dużego projektu pn. „Prace na linii kolejowej nr 94 na odcinku Kraków Płaszów – Skawina – Oświęcim”.

INWESTYCJA W LICZBACH

  • 2 nowe przystanki kolejowe - Kraków Opatkowice, Skawina Jagielnia
  • 3 przebudowane stacje Kraków Bonarka, Skawina, Podbory Skawińskie
  • 2 przebudowane przystanki Kraków Sidzina, Skawina Zachodnia
  • 37 przebudowanych obiektów inżynieryjnych,(m.in. 1 wiadukt 7 mostów)
  • 2 nowe przejścia podziemne na stacji Skawina
  • 10 zmodernizowanych przejazdów kolejowo – drogowych
  • 20 km przebudowanej linii kolejowej
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł UTK skontroluje wakacyjne pociągi UTK skontroluje wakacyjne pociągi
Następny artykuł Newag zbuduje innowacyjną lokomotywę Newag zbuduje innowacyjną lokomotywę