Jak po modernizacji zmieni się dworzec w Kobylnicy

Jak po modernizacji zmieni się dworzec w Kobylnicy

14 lipca 2017 | Źródło: PKP SA
PODZIEL SIĘ

Blisko 40 osób wzięło udział w warsztatach kreatywnych dotyczących planowanej modernizacji dworca w Kobylnicy k. Poznania. W spotkaniu wzięli udział m.in. podróżni, mieszkańcy, przedstawiciele władz lokalnych, organizacji pozarządowych, społecznicy. Każdy z obecnych miał szansę przedstawić swoje oczekiwania względem planowanej inwestycji.

Fot. Wojciech Czombik, commons.wikimedia.org

Uczestnikom przedstawiono zakres planowanego przedsięwzięcia, które ma być skoordynowane z samorządową inwestycją budowy węzła przesiadkowego. Następnie wszyscy wzięli udział w badaniu preferencji oraz dyskusji dotyczącej funkcji związanych z obsługą podróżnych, a także możliwości wprowadzenia dodatkowych funkcji komercyjnych i społecznych na dworcu. Zaproponowano m.in. zorganizowanie punktu pocztowego i paczkomatu na terenie budynku. Mówiono również o rewitalizacji przestrzeni przydworcowej oraz stworzeniu tam miejsc do oczekiwania na pociąg. Sugerowano także, aby na terenie zmodernizowanego obiektu pojawiły się biletomaty.

Uczestnicy zwracali uwagę na ważne aspekty związane z bezpieczeństwem korzystania obiektu w Kobylnicy oraz z zapewnieniem pełnej dostępności dla wszystkich grup pasażerów, w tym osób niepełnosprawnych oraz rodzin z dziećmi i seniorów. Na zakończenie warsztatów każda grupa przedstawiła efekty swojej pracy, co pozwoliło zestawić i ocenić poszczególne pomysły.

- Biorąc pod uwagę rozwój ruchu aglomeracyjnego w regionie oraz plany Gminy dotyczące utworzenia przy dworcu dodatkowych funkcji transportowych, powstający tam węzeł mobilności ma szansę stać się modelowym, kompaktowym rozwiązaniem dla podróży w modelu transportu kombinowanego np. poprzez łączenie przejazdu rowerem, autobusem i pociągiem. Takie rozwiązania pomogą usprawnić system komunikacji publicznej i ograniczyć koszty związane z podróżowaniem samochodem  – zwraca uwagę Artur Fojud, moderator warsztatów z PKP SA.

Spotkanie rozpoczyna proces konsultowania z mieszkańcami planowanej inwestycji. Uczestnicy warsztatów otrzymają wkrótce możliwość dostępu do specjalnej grupy na portalu społecznościowym, gdzie uzyskają bieżące informacje o postępach w projekcie, będą mogli zadawać pytania oraz przesyłać swoje spostrzeżenia i uwagi.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Nowy Jedwabny Szlak szansą na zwiększenie polskiego eksportu do Chin Nowy Jedwabny Szlak szansą na zwiększenie polskiego eksportu do Chin
Następny artykuł Wspólny bilet weekendowy PKP Intercity i PolRegio Wspólny bilet weekendowy PKP Intercity i PolRegio