Bezobsługowe metro dla Kuala Lumpur otwarte

Bezobsługowe metro dla Kuala Lumpur otwarte

19 lipca 2017 | Źródło: Siemens
PODZIEL SIĘ

Otwarta linia metra w Kuala Lumpur (Malezja) będzie obsługiwana przez 58 pociągów Inspiro Siemensa, kursujących co 3,5 minuty. Według szacunków z podziemnej kolejki będzie korzystać dziennie 400 tys. pasażerów. Będzie to także pierwsze w pełni bezobsługowe metro Inspiro.

Bezobsługowe metro dla Kuala Lumpur otwarte
Fot. Siemens

Kuala Lumpur to kolejne po Warszawie, Sofii i Dubaju miasto, które zdecydowało się zamówić pociągi nowej generacji Siemens Inspiro. Czterowagonowe składy będą wykorzystywane na nowej linii MRT Sungai-Buloh – Kajang Line (linia SBK), przebiegającej z północnego zachodniej części stolicy Malezji – Kuala Lumpur, na południowy wschód – do aglomeracji Klang Valley.

Nowa linia MRT w obszarze metropolitalnym Kuala Lumpur jest pierwszą z trzech planowanych linii w projekcie transportu publicznego Klang Valley. Tor ma długość 51 km i usytuowane są przy nim 31 stacje. Dwanaście z nich otwarto w grudniu ubiegłego roku. Dziewiętnaście kolejnych zostało uruchomionych 17 lipca br. – dwa tygodnie wcześniej niż pierwotnie zakładano. – Jesteśmy bardzo dumni z naszego pierwszego projektu w Malezji. Nie zawsze było łatwo, ale jesteśmy bardzo zadowoleni z udanego otwarcia – powiedział Helmut Beismann, dyrektor projektu ds. zajezdni i konserwacji pojazdów z Siemens AG.

W 2012 r. Siemens podpisał umowę z korporacją Mass Rapid Transport (MRT) w Malezji na wybudowanie dwóch zajezdni dla metra, a także na dostarczenie 58 sterowanych autonomicznie pociągów Inspiro wraz z wyposażeniem ich w ultranowoczesne narządy pomiarów geometrii i warunków toru. Realizacja całego zamówienia trwała ponad 4 lata.

Pociągi zostały zaprojektowane przez spółkę Siemens w Austrii i Niemczech, a nadwozia wagonów zostały wyprodukowane w CSR Puzhen, w Chinach. Montaż końcowy pojazdów odbywał się w Malezji. Dodatkowo w ramach projektu przeszkolono 30 lokalnych techników i  inżynierów z korporacji MRT.

W aglomeracji miasta Kuala Lumpur żyje prawie 4 miliony ludzi, z czego 1,2 mln z nich mieszka w pobliżu nowej linii metra. Szacuje się, że od momentu pełnego uruchomienia linii z metra będzie korzystać co najmniej 400 tys. pasażerów dziennie.