PKP Budownictwo montuje energooszczędne oświetlenie na dworcach

PKP Budownictwo montuje energooszczędne oświetlenie na dworcach

16 sierpnia 2017 | Źródło: PKP Budownictwo
PODZIEL SIĘ

PKP Budownictwo sp. z o.o. na przełomie 2016 i 2017 roku, w ciągu czterech miesięcy wykonała na rzecz PKP SA wymianę ponad 6352 sztuk źródeł światła w ramach modernizacji oświetlenia na dworcach kolejowych.

Fot. PKP SA

Prace polegające na wymianie starych świetlówek luminescencyjnych na nowoczesne, liniowe oświetlenie typu LED ze zintegrowanym układem zapłonowym były przeprowadzone na czterech dworcach kolejowych: PKP Warszawa Centralna (perony), Warszawa Stadion, Radom oraz Leszno. Prace obejmowały również dobór, zaprojektowanie i montaż urządzeń kompensacji mocy.

Tylko w lutym i marcu 2017 roku na peronach Dworca Centralnego w Warszawie wymieniono 5600 źródeł światła z czego ponad 570 stanowiły oprawy zasilania awaryjnego.Na pozostałych trzech dworcach wymieniono 752 oprawy oświetleniowe w tym 55 były to oprawy awaryjne.

Dzięki  nowemu, nowoczesnemu oświetleniu LED podróżni korzystający z dworców PKP uzyskali zdecydowanie wyższy komfort świadczonych usług. Dzięki zastosowaniu świetlówek LED o odpowiedniej temperaturze barwowej uzyskano efekt lepiej oświetlonej przestrzeni co znacznie podniosłopoziom bezpieczeństwa podróżnych. Szczególnie jest to odczuwalne na peronach w podziemnej części dworca Warszawa Centralna gdzie jest zdecydowanie jaśniej, a przez to postrzeganie otoczenia jest wyraźnie lepsze.

PKP Budownictwo zadbało również o komfort pasażerów - usprawnienia zostały przeprowadzone w efektywny sposób, a w trosce o bezpieczeństwo i wygodę podróżnych zdecydowano się na wykonanie większości prac w nocy.

– Przeprowadzanie modernizacji poprawia nie tylko standardy dworców, ale daje też świetną okazję do promowania szerokiego zakresu usług jakie świadczy Spółka. W dobie znaczących zmian - przejęcia PKP Budownictwo przez PKP Utrzymanie, który to proces ma się sfinalizować z końcem roku, ważne jest korzystanie ze wszystkich możliwości rozwoju, by już wkrótce pod wspólną marką PKP TELKOL SP. Z O.O. ugruntować pozycję lidera na rynku telekomunikacji kolejowej – Zaznaczył prezes PKP Utrzymanie i PKP Budownictwo Mirosław Gilarski.

Zastosowanie nowoczesnych źródeł światła to także wymierny efekt ekonomiczny i ekologiczny. Liniowe świetlówki LED zużywają około 50 procent mniej energii w stosunku do tradycyjnych świetlówek luminescencyjnych co w rozrachunku rocznym stanowi odczuwalne oszczędności w budżecie PKP S.A. Oprawy LED mają również około trzykrotnie wyższą od tradycyjnych oprawbezawaryjną pracę. Na Dworcu Warszawa Centralna gdzie oprawy świecą nieprzerwanie 24 godziny na dobę ich czas pracy powinien wynieść prawie 7 lat nieprzerwanego świecenia.W innych przypadkach czas ten dochodzi nawet do 15 lat przy normalnej eksploatacji. To przekłada się na zminimalizowanie kosztów gospodarowania odpadami i w połączeniu ze zmniejszeniem zużycia energii daje pozytywne efekty EKO.

Prace realizowane przez PKP Budownictwo prowadzono w ten sposób, żeby nie zakłóciły one ruchu podróżnych na modernizowanych dworcach. Znaczna część prac na krawędzi peronów w części najbardziej obłożonej ruchem podróżnych była prowadzona w porze nocnej.