Nowy wiadukt i tunel poprawią bezpieczeństwo na linii między Dębicą a Rzeszowem

Nowy wiadukt i tunel poprawią bezpieczeństwo na linii między Dębicą a Rzeszowem

30 sierpnia 2017 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

W piątek, 1 września 2017 r. w Sędziszowie Małopolskim PKP Polskie Linie Kolejowe otwierają nowy wiadukt. Obiekt przygotowany w ramach modernizacji linii kolejowej E30 Kraków – Rzeszów zastąpi przejazd. Podobne korzyści zapewni nowy obiekt w Dębicy.

Fot. PKP PLK

W Sędziszowie Małopolskim nowy wiadukt nad torami zastąpi dwa przejazdy kolejowo-drogowe. Ponad 450 metrowy obiekt, z dwoma pasami ruchu po 3,5 m oraz z chodnikiem i ścieżką rowerową, przebiega od skrzyżowania ulic Kroczki, Partyzantów, Armii Krajowej nad torami stacji Sędziszów Małopolski i nową drogą, łączącą ul. Borkowską z ul. Konopnicką. Wiadukt wyeliminuje postoje kierowców przy zamkniętych rogatkach. Estakada zostanie otwarta w piątek 1 września. 

- Zbudowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe wiadukt nad torami w Sędziszowie Małopolskim istotnie ułatwi i usprawni komunikacje w mieście i regionie. Pozytywnie wpłynie na organizację ruchu i znacząco skorzystają z tego mieszkańcy. Podobnie jak zmodernizowana stacja stanowi dobrą wizytówkę zmieniającej się dziś kolei – mówi Bogusław Kmieć, burmistrz Sędziszowa Małopolskiego. 

Komunikację drogową w Sędziszowie Małopolskim poprawił także zmodernizowany wiadukt kolejowy na ul. Kolbuszowskiej (nad drogą wojewódzką). Ruch samochodowy odbywa się teraz dwoma pasami, poprzednio kierowcy musieli jeździć wahadłowo.

Dodatkowo PLK wyposażyła perony stacji Sędziszów Małopolski w lepsze oświetlone, wiaty, ławki i tablice informacyjne. Trzy przejścia podziemne zapewniają bezpieczne dojście do peronów oraz wygodne skomunikowanie dwóch części miasta. 

W Dębicy PLK wybudowały bezpieczny przejazd pod linią kolejową w ciągu ul. Konarskiego oraz ul. Głowackiego i Staszica. Obiekt jest po odbiorach technicznych i jeszcze we wrześniu przewidziane jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie i oddanie wiaduktu do ruchu. Obiekt ułatwi komunikacja w regionie.

Inwestycja na linii kolejowej E30 Kraków – Rzeszów obejmuje blisko 140 km torów oraz 139 obiektów, m.in. wiaduktów, mostów i estakad. Na Podkarpaciu, na linii kolejowej, tylko w miejscu istniejących wybudowano 51 nowych wiaduktów i przejść, a dodatkowo w nowych lokalizacjach 8 obiektów. 

Obecnie czas przejazdu najszybszych pociągów z Rzeszowa do Krakowa wynosi 1h 46 min. Po zakończeniu wszystkich prac dodatkowo ulegnie skróceniu - składy pasażerskie pojadą z prędkością do 160 km/h, a towarowe do 120 km /h.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego objął patronatem konferencję NAVIRAIL 2017 Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego objął patronatem konferencję NAVIRAIL 2017
Następny artykuł Pesa naprawi i zmodernizuje wagony dla PKP IC Pesa naprawi i zmodernizuje wagony dla PKP IC