Nowa lokomotywa Siemensa wyjechała na tory Ameryki

Nowa lokomotywa Siemensa wyjechała na tory Ameryki

01 września 2017 | Źródło: Siemens
PODZIEL SIĘ

W poniedziałek 28 sierpnia na historycznym peronie Union Station w Chicago, przedstawiciele Siemensa i Amtraka wspólnie zaprezentowali nową, ekologiczną lokomotywę z serii SC. To pierwszy pojazd oddany do użytku publicznego z 33. zamówionych, za które amerykański przewoźnik zgodnie z umową zapłaci w sumie ok. 216,5 mln dolarów.

Nowa lokomotywa Siemensa wyjechała na tory Ameryki
Fot. Amtrak

Określone mianem „najczystszych pociągów w kraju” lokomotywy Siemensa zostały w pełni zaprojektowane i zbudowane w zakładzie produkcyjnym firmy znajdującym się w Sacramento (Kalifornia). Pojazdy będą jeździły na liniach środkowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych – od Chicago (Illinois) przez sąsiednie stany: Indiana, Michigan, Wisconsin i Missouri.  

Nowe lokomotywy napędzane są wysoko wydajnym silnikiem diesla Cumminsa QSK95 o mocy 4.4 tys. koni mechanicznych. Dzięki temu może rozpędzić się do 200 km/h. Zgodnie z zapowiedzią nowe pojazdy mają znacznie skrócić czas przejazdu, poprawić bezpieczeństwo i zapewnić odpowiednio wysoki komfort pasażerom, przy zachowaniu redukcji emisji spalin (do 90%), mniejszego zużycia paliwa (do 16%) i znaczącemu ograniczeniu hałasu.

– Jesteśmy dumni, że podjęliśmy starania, aby doprowadzić te atrakcyjne, nowoczesne lokomotywy do Illinois. Klienci korzystający z kolei pasażerskich otrzymają możliwość bardziej niezawodnej i wygodniejszej podróży między dużymi aglomeracjami naszego państwa – powiedział Randy Blankenhorn, sekretarz stanu ds. transportu stanu Illinois.

Zakup nowych lokomotyw został zrealizowany z funduszy federalnych w wysokości ok. 216,5 miliona dolarów, które stanowią tylko część większego projektu na rzecz usprawnienia obsługi kolei pasażerskich w stanie Illinois i na środkowym zachodzie kraju.