Jest szansa na nową linię kolejową z Krakowa do Myślenic

Jest szansa na nową linię kolejową z Krakowa do Myślenic

18 września 2017 | Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
PODZIEL SIĘ

Myślenice to jedyne duże miasto w okolicach Krakowa bez dostępu do kolei. W przyszłości może się to zmienić. Wszystko dzięki podpisanemu dziś listowi intencyjnemu, w ramach którego Województwo Małopolskie oraz miasta i gminy: Kraków, Myślenice, Świątniki Górne, Siepraw oraz Sułkowice zobowiązały się do współpracy, by w jak najkrótszym czasie wybudować nową linię kolejową z Krakowa do Myślenic.

Fot. Koleje Małopolskie

Zakopianka to jedna z najpopularniejszych krakowskich tras. Każdego dnia w godzinach porannego szczytu do Krakowa wjeżdża tamtędy ponad 5 tys. samochodów. Ich liczba znacznie się zmniejszy, kiedy wzdłuż krajowej 7 na od odcinku z Krakowa do Myślenic pobiegną tory, po których kursować będą pociągi Szybkiej Kolei  Aglomeracyjnej. Zanim jednak to się stanie, niezbędne jest opracowanie szczegółowej koncepcji przebiegu nowej linii, która będzie efektem współpracy Województwa Małopolskiego i  pięciu lokalnych samorządów.

- W ciągu ostatnich lat na małopolskich torach dokonała się prawdziwa rewolucja. Przyzwyczailiśmy Małopolan do tego, że pociągi są tanie, szybkie, komfortowe i punktualne. Nic więc dziwnego, że połączenia uruchomione w ramach SKA z miesiąca na miesiąc biją kolejne rekordy popularności. Wierzę, że dzięki dziś nawiązanej współpracy Myślenice w przyszłości znajdą się na kolejowej mapie regionu, a mieszkańcy okolicznych gmin, którzy przesiądą się z samochodów do pociągów, będą mogli łatwiej i szybciej dojechać do szkoły, pracy czy na uczelnię - mówił Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego.

Zakładana koncepcja ma przede wszystkim ustalić możliwości potencjalnego przebiegu linii kolejowej Kraków-Myślenice oraz włączenia jej w istniejący system Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Zbadane zostaną zarówno możliwości techniczne inwestycji, jak i jej szacowane koszty. Nie lada wyzwaniem w wytyczeniu nowej linii kolejowej będzie dobre rozplanowanie poszczególnych przystanków i całej niezbędnej infrastruktury (np. dworce, parkingi).

Koncepcja ma być gotowa już w przyszłym roku. Samorządowcy liczą, że jej opracowanie wzmocni szanse na wpisanie projektu do planów inwestycyjnych PKP PLK.