Dwa specjalne przejazdy z okazji 6-lecia świadczenia usług przez Koleje Śląskie

Dwa specjalne przejazdy z okazji 6-lecia świadczenia usług przez Koleje Śląskie

19 września 2017 | Źródło: Koleje Śląskie
PODZIEL SIĘ

W październiku minie 6 lat odkąd Koleje Śląskie świadczą swoje usługi. Z tej okazji zostaną zorganizowane dwa bezpłatne przejazdy specjalne trasami, które na co dzień nie są uczęszczane przez pociągi pasażerskie.

Fot. Koleje Śląskie

Propozycje powinny szczególnie przypaść do gustu entuzjastom kolejnictwa i miłośnikom infrastruktury industrialnej regionu śląskiego. Pierwszy przejazd zaplanowano na sobotę 23 września. Trasa będzie prowadzić z Katowic do Ornontowic na tereny Kopalni Węgla Kamiennego „Budryk”. Pociąg specjalny wyruszy z katowickiego dworca punktualnie o godzinie 15:00. Żeby do niego wsiąść, niekoniecznie trzeba się wybierać do Katowic. Przewidziane zostały trzy dodatkowe postoje: w Chorzowie Batorym ( odjazd o godz. 15:06), Zabrzu (odjazd o godz. 15:17) oraz w Gliwicach, skąd w dalszą drogę pociąg odjedzie o godzinie 15:34.

Przejazd będzie miał formę pętli, a trasa powrotna przebiegać będzie przez Zabrze Makoszowy, Rudę Kochłowice oraz chorzowskie Hajduki – wprost do Katowic. Połączenie zostanie obsłużone składem EN57-022 – obecnie najstarszym nadal eksploatowanym w KŚ pojazdem tego typu. Ma to być symboliczne pożegnanie przed wysłaniem tego pojazdu na bocznicę kolejowej historii z okazji jego 55. „urodzin”.

Wyciąg z rozkładu jazdy pociągu:

Katowice 15:00 – Chorzów Batory 15:06 – Zabrze 15:17 – Gliwice 15:34 – Chudów – Ornontowice Kopalnia Budryk – Chudów – Zabrze Makoszowy 17:01 – Hajduki – Katowice 17:40.

W niedzielę, 24 września, drugi pociąg specjalny wyruszy do Huty Pokój w Rudzie Śląskiej z Katowic o godzinie 11:35. Podobnie jak przy sobotnim kursie, tutaj również przewidziany został dodatkowy postój – w Chorzowie Batorym (odjazd o godz. 11:42). Z Huty Pokój pociąg pojedzie przez Zabrze Biskupice, Bytom, Radzionków do Brzezin Śląskich, gdzie pasażerowie będą mieli okazję przyjrzeć się krajobrazom postindustrialnym – pokopalnianym nieużytkom czy zapadliskom i zalewiskom powstałym w wyniku szkód górniczych. Podróż powrotna do Katowic przebiegnie przez Radzionków, Bytom i Chorzów. Przyjazd do Katowic planowany jest na godzinę 15:58. Z uwagi na fakt, iż sieć trakcyjna na trasie tego przejazdu nie jest w pełni zelektryfikowana, pociąg zostanie obsłużony przez spalinowy zespół trakcyjny SA138.

Wyciąg z rozkładu jazdy pociągu:

Katowice 11:35 – Chorzów Batory 11:42 – Ruda Chebzie 11:48 – Huta Pokój (stary wielki piec) – Ruda Wschodnia – Huta Pokój – Ruda Chebzie (grupa towarowa) 13:00 – Ruda Orzegów – Zabrze Biskupice 13:25 – Radzionków 13:55 – Brzeziny Śląskie 14:38 – Piekary Śląskie Szarlej 15:00 – Radzionków 15:18 – Bytom Karb 15:26 – Bytom 15:34 – Chorzów Miasto 15:45 – Chorzów Batory 15:52 – Katowice 15:58.

Na trasie przejazdu obu pociągów zaplanowano kilka postojów, podczas których amatorzy fotografii będą mogli wykonać pamiątkowe zdjęcia.

Przejazdy obydwoma pociągami będą bezpłatne, jednak – ze względu na ograniczoną pojemność składów – będzie prowadzona internetowa rezerwacja miejsc. Specjalny formularz rejestracyjny zostanie udostępniony w najbliższy czwartek, 21 września, na stronie internetowej przewoźnika.

Dodatkowo w sobotę, osoby które mają ochotę na wyprawę do Czech, powinny odwiedzić w tym dniu Bohumin - gdzie Koleje Czeskie organizują imprezę pt. „Narodowy Dzień Kolei 2017”. W ramach wydarzenia łącznie przedstawionych zostanie kilkadziesiąt eksponatów. Zostaną także uruchomione wyjazdy pociągów retro. Goście wydarzenia mogą cieszyć się na wystawę ponad trzydziestu zabytkowych czeskich i zagranicznych lokomotyw. Wśród eksponatów nie zabraknie takich cacek, jak austriacki parowóz typu 310.23 (Garbus z roku 1911), 556.0506 (Štokr) czy parowóz 314.303, który jest jedną z najstarszych lokomotyw w Republice Czeskiej.

Warto przy tym przypomnieć, że do Bohumina można się wybrać pociągiem Kolei Śląskich. Dzięki współpracy ze spółką České dráhy, na wybranych biletach z oferty przewoźnika można podróżować nie tylko do tej przygranicznej stacji, ale również po całym kraju morawsko-śląskim.