Targi kolejowe TRAKO oficjalnie otwarte

Targi kolejowe TRAKO oficjalnie otwarte

26 września 2017 | Autor: RW
PODZIEL SIĘ

Dziś w gdańskim Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym AMBEREXPO  nastąpiło uroczyste otwarcie dwunastej edycji Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO.

Fot. Adam Brzozowski

Przez cztery najbliższe dni polskie koleje zaprezentują aktualny poziom rozwoju technologii transportowych oraz najnowszy tabor. Mam nadzieję, że TRAKO będą doskonałą promocją rozwiązań kolejowych, najnowszych osiągnięć techniki, a także okazją do spotkań branżowych. Dla Polskich Kolei Państwowych TRAKO są bardzo istotnym punktem w kalendarzu wydarzeń. Z edycji na edycję targi umacniają swoją pozycję na światowej mapie targów branży kolejowej. Cieszymy się, że są obecni przedstawiciele zagranicznych kolei, polskich i międzynarodowych instytucji i stowarzyszeń, a przede wszystkim wystawcy, producenci i firmy kooperujące z koleją – mówił Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A.

– Zależy nam na tym, aby opierając się na partnerstwie i współpracy wzmocnić konkurencyjność transportu kolejowego. Targi są dobrym miejscem do prezentacji osiągnięć i wymiany myśli, którem temu służy. Chcę zaznaczyć, że kolej w Polsce zyskuje na znaczeniu. Zwiększa się liczba podróżnych, rośnie transport towarów. Jako Grupa PKP zaprezentowaliśmy niedawno nową usługę tzw. Pakiet Podróżnika - to pierwszy ukończony etap prac nad wspólnym biletem. Dążymy do tego, aby ta oferta w wersji kompletnej pojawiła się jak najszybciej. Życzę wielu owocnych spotkań branżowych z dotychczasowymi i nowymi kontrahentami – podkreślał Krzysztof Mamiński.

Wielu owocnych spotkań biznesowych życzył zgromadzonym również dyrektor generalny Międzynarodowego Związku Kolei.  – Rozwój kolei wymaga współdziałania. Przed nami wiele wyzwań takich jak wzmocnienie udziału transportu szynowego w przewozach towarów i osób. Na kolei dokonuje się rewolucja technologiczna. Rozwiązania informatyczne muszą służyć lepszej, bardziej wydajnej i ekologicznej kolei.  Targi TRAKO są doskonałym miejscem, aby w gronie profesjonalistów rozmawiać o innowacjach w pojazdach, infrastrukturze, systemach sterowania i łączności, a także procesach utrzymaniowych – wskazywał Jean Pierre Loubinoux.

Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury i budownictwa ds. kolejnictwa odczytał list od ministra Andrzeja Adamczyka skierowany do uczestników targów.

– Targi to jedne z najważniejszych wydarzeń transportowych w Polsce i Europie. Polska kolej stoi w obliczu ogromnych zmian, których celem jest wzmocnienie jej konkurencyjności. W ostatnich latach polska kolej zrobiła duży krok do przodu. Nie chcemy jednak spoczywać na laurach. Mamy do wykorzystania największe środki na realizację inwestycji kolejowych. Modernizacja infrastruktury, odnowa parku taborowego, zwiększenie liczby pasażerów, i przewożonych ładunków to nasze niezmienne priorytety. Liczę na wsparcie całego środowiska kolejarzy w realizacji tego zadania. Budowa silnej kolei w Polsce to cel do którego powinniśmy wspólnie dążyć – powiedział wiceminister Bittel.

– Serce kolejowe Polski i Europy bije dziś w Gdańsku, stolicy Solidarności. Trzeba podkreślić ogrom targów TRAKO. Ponad 700 wystawców z wywodzących się z 25 państw, oznacza, że polska kolej rośnie w siłę. Biznes to widzi i dlatego tu jest. Cieszymy się, że dzięki Wam będziemy mogli budować tę kolej sprawniej i efektywniej, aby służyła nam wszystkich jak najlepiej. Drodzy Państwo uważam 12. Targi Kolejowe TRAKO za otwarte – dodał wiceminister.