Gorzowianie pożegnali stare tramwaje, nowe za 115 mln zł dostarczy Pesa

Gorzowianie pożegnali stare tramwaje, nowe za 115 mln zł dostarczy Pesa

03 października 2017 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Skończyła się era dotychczas jeżdżących po Gorzowie tramwajów; pomalowany przez mieszkańców „helmut” wyjechał w swój ostatni kurs. Od niedzieli gorzowianie jeżdżą tylko autobusami. Miejski Zakład Komunikacyjny zamówił 14 niskopodłogowych tramwajów. Są one trójczłonowe, jeżdżą w dwóch kierunkach. Pierwszy dotrze do Gorzowa już w październiku przyszłego roku. Dostarczy je bydgoska Pesa.

Fot. gorzow.pl

Linie tramwajowe obsługuje obecnie autobusowa komunikacja zastępcza; Linia T-1 (Wieprzyce - Silwana) i linia T-2 (Kostrzyńska MZK - Osiedle Piaski).

Umowa na dostawę 14 sztuk fabrycznie nowych, niskopodłogowych tramwajów trójczłonowych, dwukierunkowych zostało podpisane pod koniec września. Jeden tramwaj będzie przystosowany do potrzeb nauki jazdy wraz ze specjalistycznym wyposażeniem obsługowym i pakietem eksploatacyjno – naprawczym dla wszystkich tramwajów. Poza tym zamawiający przewiduje opcję zakupu dodatkowych 6 pojazdów, z kompletem wózków na 1 tramwaj trójczłonowy, ale bez specjalistycznego wyposażenia obsługowego i pakietu eksploatacyjno - naprawczego.

Kontrakt został podpisany z Pesą Bydgoszcz, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu w wysokości 96,7 mln zł za podstawową część zamówienia i 115,1 mln zł za całość zamówienia z opcją dodatkową. Zamawiający planował przeznaczyć na zakup mniejszą kwotę, ale ostatecznie zaakceptował ofertę.

Kryteriami oceny przy wyborze oferty były: cena (60%) oraz rozwiązania techniczne (40%). Na zakup nowych pojazdów zamawiający otrzyma dofinansowanie ze środków UE.