14 mln zł na projekt modernizacji odcinka Skarżysko-Kam. - Kozłów

14 mln zł na projekt modernizacji odcinka Skarżysko-Kam. - Kozłów

06 października 2017 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę za blisko 14 mln zł na przygotowanie dokumentacji projektowej. To krok do inwestycji oszacowanej na blisko 500 mln zł.

Fot. PKP PLK

Modernizacja linii kolejowej na trasie Skarżysko - Kamienna – Kielce – Kozłów (nr 8) zwiększy możliwości przewozów kolejowych. Podróżni skorzystają z nowych, lepiej wyposażonych peronów, a dzięki podniesieniu prędkości, skróci się czas podróży pociągami.

- Projekty realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe w ramach Krajowego Programu Kolejowego tworzą dobre możliwości komunikacyjne między regionami i w aglomeracjach. Modernizacja trasy ze Skarżyska – Kamiennej do Kielc i Kozłowa to jedna z inwestycji, które lepiej łączą Polskę i pozwalają m.in. mieszkańcom mniejszych miejscowości sprawniej dojechać do miast wojewódzkich – mówi Włodzimierz Żmuda, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych.

Inwestycja na linii Skarżysko - Kamienna – Kielce – Kozłów zwiększy komfort podróżowania koleją dzięki przebudowie peronów na 23 stacjach i przystankach m.in. Suchedniów, Kielce, Wolica, Kozłów. Wszystkie obiekty zostaną dostosowane do potrzeb podróżnych o ograniczonej mobilności. Na stacjach i przystankach zamontowane będą nowe wiaty, ławki, gabloty z informacją o rozkładzie jazdy oraz funkcjonalne oświetlenie. Bezpieczne przemieszczanie się po peronach zapewni antypoślizgowa nawierzchnia.

Na stacji w Kielcach, przebudowane zostaną trzy perony i przejście podziemne. W Suchedniowie, Jędrzejowie i Kozłowie powstaną nowe przejścia tunelowe. Wyremontowane zostaną kładki w Łącznej i Sędziszowie oraz przejścia pod torami w Kielcach i Sitkówce Nowiny.

- Dzięki inwestycjom kolejowym realizowanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe skróci się czas podróży między miastami na terenie województwa świętokrzyskiego. Komfortowe perony będą zachęcały do korzystania z kolei, a zmodernizowane trasy to większe możliwości i ekonomiczna konkurencyjność regionu. To wymierna korzyść dla naszych mieszkańców oraz turystów odwiedzających Ziemię Świętokrzyską – mówi wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

Prace obejmą 118 km linii kolejowej i sieć trakcyjną. Po zakończeniu inwestycji pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 120 km/h, a towarowe do 100 km/h. Skróci się czas przejazdu pociągów ze Skarżyska-Kamiennej do Kozłowa oraz w relacjach dalekobieżnych: do Krakowa i Warszawy.

Wymiana urządzeń sterowania ruchem kolejowym, poprawa stanu obiektów inżynieryjnych i prace na przejazdach kolejowo – drogowych zwiększą poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Szczegółowy zakres prac określi dokumentacja projektowa.

Wartość umowy na dokumentację projektową to 13,8 mln zł netto. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm: Idom Inżynieria Architektura i Doradztwo– Lider, IDOM Consulting, Engineering, Architecture oraz BBF. Finansowanie inwestycji przewidziano z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Roboty budowlane zaplanowano na lata 2020-2022.