Czas EN57 w Kolejach Mazowieckich powoli się kończy

Czas EN57 w Kolejach Mazowieckich powoli się kończy

25 października 2017 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Elektryczne zespoły trakcyjne EN57 to jedne z najstarszych pojazdów eksploatowanych przez Koleje Mazowieckie. Zgodnie z zapowiedziami przewoźnik zakończył modernizację starszej części parku taborowego na rzecz zakupu nowych pojazdów. Pozostałe EN57 zostaną wycofane, a część z nich sprzedana. Przewoźnik właśnie zamieścił ogłoszenie o sprzedaży piętnastu z nich.

Fot. PKP PLK

– Czas elektrycznych zespołów trakcyjnych EN57 w Kolejach Mazowieckich powoli się kończy. Zgodnie z założoną polityką taborową spółki skupiamy się na systematycznym unowocześnianiu naszego parku taborowego. Z tego względu kluczowym dla nas jest jak najszybsze zawarcie umowy ramowej z dostawcą 71 elektrycznych zespołów trakcyjnych – mówi Czesław Sulima, członek zarządu, dyrektor eksploatacyjny KM.

W sumie w ciągu najbliższych dwóch lat Koleje Mazowieckie zamierzają wycofać z eksploatacji 39 sztuk ezt EN57. Piętnaście sztuk jest obecnie przeznaczonych na sprzedaż.  Czternaście pojazdów zostało wyprodukowanych w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, jeden pochodzi z 1974 r. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Warto przy okazji przypomnieć, że mazowiecki przewoźnik wyłonił zwycięzcę w największym przetargu na tabor w ostatnich latach. W postępowaniu na zakup 71 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych najtańsza była oferta konsorcjum Pesy i ZNTK, która opiewała na 2,17 mld zł. Stadler zaoferował cenę 2,21 mld zł brutto. Najdroższa była oferta Newagu – 2,73 mld zł brutto. Oferty były jednak oceniane według piętnastu kryteriów. Kryterium dotyczące ceny stanowiło jedynie 50 proc. Biorąc pod uwagę wszystkie wymagania KM wybrało Stadlera, który uzyskał najwyższą notę - ponad 99 punktów. Za nim uplasowało się konsorcjum Pesy i ZNTK Mińsk Mazowiecki, uzyskując blisko 88 punktów. Trzeci w ocenie był producent z Nowego Sącza z liczbą ponad 79 punktów.

Cieszymy się, że będziemy mogli dostarczyć kolejne niezawodne, bezpieczne i komfortowe pojazdy, które będą służyły pasażerom i przewoźnikowi. Zaoferowaliśmy przewoźnikowi najnowszą wersję pojazdu typu FLIRT – nowoczesnego, lekkiego, energooszczędnego pojazdu z pudłami wykonanymi ze stopów aluminiowych. Cechuje go niższa masa w porównaniu z pojazdami innych producentów, a co za tym idzie niższe zużycie energii elektrycznej – mówi Marta Jarosińska, kierownik ds. komunikacji w Dywizji Europa Centralna Stadlera.

Pojazdy typu Flirt mogą się poszczycić na polskim rynku wysokim wskaźnikiem niezawodności wynoszącym aż 99,9%, co jest dla przewoźnika gwarancją prowadzenia efektywnej działalności przewozowej. – Warto też podkreślić, że zamówienie dla Kolei Mazowieckich zostanie zrealizowane na Mazowszu – w zakładzie Stadler Polska w Siedlcach, przy udziale naszych polskich partnerów i poddostawców – dodaje Marta Jarosińska.