Transport miejski W dniu Wszystkich Świętych postaw na komunikację miejską

W dniu Wszystkich Świętych postaw na komunikację miejską

29 października 2017 | Źródło: MPK Poznań
PODZIEL SIĘ

Dzień Wszystkich Świętych to najtrudniejszy dzień w roku dla komunikacji miejskiej. Dziesiątki tysięcy ludzi w tym samym czasie, próbuje jak najszybciej dotrzeć do cmentarzy,  samochody grzęzną w gigantycznych korkach, które wokół nekropolii ciągną się kilometrami, przejechanie krótkiego odcinka drogi wymaga dużej cierpliwości, a znalezienie miejsca do zaparkowania to kolejny stres. W tym dniu -  najszybszym i bezkonkurencyjnym środkiem transportu, jak co roku będzie komunikacja miejska.

W dniu Wszystkich Świętych postaw na komunikację miejską
Fot. K. Dostatni

W Poznaniu, aby szybko i sprawnie przejechać na miejsce spoczynku swoich bliskich, na Wszystkich Świętych przeznaczone do obsługi komunikacyjnej zostanie dodatkowo 70 tramwajów i 21 autobusów. To będzie oznaczało zatrudnienie dodatkowych 96 motorniczych i 21 kierowców.


Wsparciem dla organizacji ruchu i bezpieczeństwa będą – jak zawsze – służby Nadzoru Ruchu obecne we wszystkich miejscach, które są newralgiczne dla komunikacji.  Dodatkową pomoc zadeklarowali także członkowie Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych. Jak co roku w stanie najwyższego pogotowia, będą także służby ratownictwa i pogotowia technicznego. Pewnych sytuacji nie można przewidzieć i wyeliminować, tak jak nie można przewidzieć awarii, usterek,  stłuczek i kolizji. Ale zawsze gdy wymagają tego okoliczności, uruchamiana jest komunikację zastępcza np. „autobus za tramwaj”.

MPK zadba również o dobrą informację w pojazdach i na przystankach, tak aby wszyscy mogli się dowiedzieć o zmianach i udogodnieniach. Służby przystankowe wywieszają ponad 500 informacji na wszystkich przystankach w okolicach cmentarzy i wszędzie tam gdzie planowane są w zmiany w organizacji ruchu. Służby Nadzoru będą  pasażerów informować bezpośrednio i na bieżąco. Informacje są również na stronach internetowych ZTM i MPK oraz portalach społecznościowych.

Zachęca się więc, by pozostawić samochód, nie stać w korkach i korzystać ze środków miejskiej komunikacji. Apeluje się jednak do wszystkich - do pasażerów, do kierowców i do pieszych - o wzajemną życzliwość i trochę wyrozumiałości w tym szczególnym dniu zadumy i nostalgii.