Od przyszłego roku krócej pociągiem z Kowna do Warszawy

Od przyszłego roku krócej pociągiem z Kowna do Warszawy

02 listopada 2017 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Krótsza podróż koleją z Kowna do Warszawy w przyszłym roku może stać się rzeczywistością. Koleje Litewskie (LG) wraz z PKP planują do końca roku przedstawić nową ofertę przewozową.

Fot. LG

Polska i Litwa są obecnie przyłączone do trasy kolejowej w ramach programu Rail Bailtica. Obecnie pociąg z Kowna do Białegostoku kursuje pięć razy w tygodniu.

Odległość z Kowna do Warszawy wynosi ponad 400 km. Autokary pokonują tę odległość w ciągu prawie 7 godzin, a samochody w ponad 6 godzin. Po wprowadzeniu korekt do rozkładu jazdy podróż pociągiem z Warszawy do Kowna nie powinna przekraczać 6,5 godziny.

- Jest to strategiczny krok w kierunku efektywniejszego wykorzystania obecnego połączenia Rail Baltica . Współpraca z polskimi kolejami jest szczególnie obiecująca - pomoże pasażerom i przewoźnikom ładunkowym otworzyć się rynki Europy Zachodniej - mówi Mantas Bartuška, dyrektor generalny Lietuvos Gelezinkeliai.

Decyzja polskiej spółki kolejowej PKP ma nastąpić jeszcze do końca tego roku. Jednym z głównych warunków wstępnych ww. wniosku było nadanie priorytetowego znaczenia dla pociągów pasażerskich przed pociągami towarowymi.