Zachodniopomorskie dostanie 12,2 mln zł na zakup nowego taboru kolejowego

Zachodniopomorskie dostanie 12,2 mln zł na zakup nowego taboru kolejowego

15 listopada 2017 | Źródło: Ministerstwo Rozwoju
PODZIEL SIĘ

Minister Rozwoju i Finansów, po zasięgnięciu opinii Ministra Infrastruktury i Budownictwa, zapewnił środki w wysokości 12,2 mln zł na dofinansowanie wkładu krajowego w województwie zachodniopomorskim do zakupu 10 szt. kolejowego taboru pasażerskiego o napędzie elektrycznym.

Fot. Newag

– Realizacja projektu podniesie jakość życia mieszkańców, oferując im niezawodność przejazdu w komfortowych warunkach. Będzie to również promocja kolei jako niskoemisyjnego, przyjaznego pasażerom środka transportu – powiedział wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Przekazanie 12,2 mln złotych samorządowi województwa jest wypełnieniem zapisów Kontraktu Terytorialnego. Środki budżetu państwa są sukcesywnie przekazywane na dofinasowanie wkładu krajowego projektów realizowanych w Regionalnym Programie Operacyjnym.

Realizacja projektu pozwoli na zakup 10 elektrycznych zespołów trakcyjnych, w tym 6 trzyczłonowych i 4 czteroczłonowych, a tym samym wycofanie starego taboru kolejowego liczącego często 30-40 lat.

– Projekt przyczyni się do poprawy dostępu do dużych ośrodków miejskich, takich jak Szczecin, ale też portów morskich, centrów turystycznych, miejscowości wypoczynkowych, co w perspektywie pozytywnie wpłynie na rozwój regionu i lokalnych samorządów – podkreślił wiceszef resortu rozwoju.

Dodatkowo minister wydał także zgodę na przeznaczenie z budżetu państwa 2 mln zł na dofinansowanie projektów z zakresu modernizacji energetycznej obiektów użyteczności publicznej samorządu województwa (Działanie 2.13 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego).

– Z ogólnej kwoty ponad 83,6 mln zł, zapisanej w Kontrakcie Terytorialnym dla Województwa Zachodniopomorskiego, na dofinansowanie wkładu krajowego projektów realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, samorząd województwa zachodniopomorskiego otrzymał już 30,2 mln zł – dodał wiceminister.