KM: czekamy na decyzję KIO w sprawie przetargu

KM: czekamy na decyzję KIO w sprawie przetargu

22 listopada 2017 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W przyszłym roku nasz kraj będzie obchodzić wyjątkowy jubileusz. Z tej okazji Koleje Mazowieckie swoją działalnością chciałyby się pozytywnie wpisać w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz na 20. lecie istnienia samorządu województwa mazowieckiego przedstawiając nowe pojazdy, które regionalny przewoźnik zamówił w rekordowym przetargu w liczbie 71 szt. o wartości ponad 2,2 mld zł brutto. Niestety dostawa nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych może się opóźnić z powodu kolejnej skargi złożonej do Krajowej Izby Odwoławczej przez firmy Newag i Pesę, które tym razem zaskarżyły decyzję wyboru Stadlera jako zwycięzcę przedmiotowego przetargu.   

Fot. Koleje Mazowieckie

Przypominamy - w ogłoszonym 1 czerwca postępowaniu przetargowym na zakup w sumie 71 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych dla Kolei Mazowieckich, stanęło trzech producentów taboru: Newag, Stadler Polska i konsorcjum firm Pesa Bydgoszcz i ZNTK Mińsk Mazowiecki. W trakcie analizy otrzymanych ofert do Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęły dwa odwołania od Pesy i Newagu, które zarzucały regionalnemu przewoźnikowi faworyzowanie oferty Stadlera. Pod koniec czerwca KIO oddaliła oba zarzuty.

Ostatecznie przetarg wart ponad 2,2 mld zł brutto wygrał Stadler, uzyskując najwyższy wynik na podstawie wyznaczonych kryteriów oceny. Decyzję o wyborze Stadlera zaskarżyły Newag i Pesa kierując kolejną sprawę do KIO, tym razem zarzucając Stadlerowi m.in. zaniżanie tzw. współczynników efektywności oraz zbyt niskie ceny za serwisowanie pociągów w pierwszych trzech poziomach utrzymania.

W wyniku toczącego się postępowania Koleje Mazowieckie nie mogą podpisać jeszcze umowy na dostarczenie nowych Flirtów od Stadlera, które przewoźnik chciał przeznaczyć do obsługi swoich pasażerów na różnych trasach.

– Niestety nie mamy wpływu na decyzję Krajowej Izby Odwoławczej. Jesteśmy gotowi podpisać umowę na dostarczenie nowych pojazdów jak tylko zapadnie decyzja. Zatem, czekamy na rozstrzygnięcie – mówi Dariusz Grajda, członek zarządu Kolei Mazowieckich.  

Najbliższy termin rozprawy w KIO zaplanowany jest na 28 listopada br.