ZUE i Unibep z umową na budowę węzła przesiadkowego w Katowicach

ZUE i Unibep z umową na budowę węzła przesiadkowego w Katowicach

23 listopada 2017 | Źródło: Grupa ZUE
PODZIEL SIĘ

Grupa ZUE podpisała wspólnie ze spółką Unibep umowę z Miastem Katowice na budowę węzła przesiadkowego ,,Zawodzie" w ramach projektu pn. ,,Katowicki System Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych – węzeł Zawodzie”. Całkowita wartość umowy wynosi 54 mln zł netto. Termin realizacji zadania to 22 miesiące od daty podpisania umowy.

Fot. wizualizacja UM Katowice

Realizacja prac dotyczy budowy nowego węzła przesiadkowego „Zawodzie” w Katowicach, która obejmuje budowę węzła wraz z oświetleniem, odwodnieniem i infrastrukturą towarzyszącą. Węzeł Zawodzie powstanie między ulicami Bagienną, Krakowską, Łączną oraz 1 Maja i będzie integrować lokalną komunikację autobusową, tramwajową, samochodową i rowerową.

Na terenie centrum przesiadkowego znajdzie się budynek dworca, dwa parkingi naziemne dla samochodów i zadaszony parking rowerowy, a także miejsca postojowe dla autobusów, taksówek oraz parking „Kiss&Ride”. Węzeł Zawodzie będzie także wyposażony w biletomaty i system dynamicznej informacji pasażerskiej.

Nowy węzeł przesiadkowy jest jednym z kilku, jakie mają powstać w Katowicach w ramach Katowickiego Systemu Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych. System ten ma na celu rozwój przyjaznych dla środowiska i niskoemisyjnych systemów transportu miejskiego oraz promowanie mobilności miejskiej zgodnej z zasadami zrównoważonego transportu.

– Budowa Systemu Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych, w tym węzła Zawodzie, oznacza szereg korzyści dla mieszkańców Katowic i okolic. Przyczyni się on do zmniejszenia liczby pojazdów na drogach, co wpłynie na obniżenia poziomu hałasu, emisji spalin oraz ograniczy korki w mieście  – powiedział Wiesław Nowak, prezes zarządu ZUE.

Prace związane z nowym obiektem w Katowicach powinny się zakończyć w przeciągu dwóch lat.