Transport miejski Poznań zamontuje 21 nowych tablic informacyjnych do końca roku

Poznań zamontuje 21 nowych tablic informacyjnych do końca roku

28 listopada 2017 | Źródło: MPK Poznań
PODZIEL SIĘ

W Poznaniu rozpoczął się montaż nowych Tablic Informacji Pasażerskiej na przystankach tramwajowych wzdłuż  trasy PST oraz na dworcu autobusowym os. Sobieskiego. Tablice będą kompatybilne z systemem ITS. Będą też wyposażone w  funkcję generowania informacji głosowej na temat odjazdów pojazdów,  która głównie przeznaczona jest dla osób niewidomych i niedowidzących. Montaż  w sumie 21 nowych tablic ma potrwać do końca roku.

Fot. MPK Poznań

W kwietniu ogłoszono przetarg, a latem podpisano umowę na montaż 19 tablic informacji pasażerskiej na trasie PST oraz 2 na dworcu autobusowym na os. Sobieskiego. Zadanie obejmowało projekt, wykonanie i dostawę tablic zgodnie z wytycznymi Zarządu Transportu Miejskiego, prace budowlane związane z wykonaniem instalacji zasilających i teleinformatycznych, montaż, podłączenie tablic oraz ich konfigurację i uruchomienie.

Zainstalowane będą dwa typy tablic: duże i małe dwustronnie wyświetlające nazwę przystanku z zegarem tarczowym podświetlanymi za pomocą diod LED i informujące o czasie rzeczywistym przyjazdu pojazdu. Zmienna treść napisów będzie wyświetlana na pomarańczowo i będzie posiadać czujnik natężenia światła zewnętrznego dobierający jasność zależnie od panujących warunków zewnętrznych.

Nowe TIP-y będą  zabezpieczone przed odblaskami światła, efektem migotania, parowaniem i szronieniem, będą też miały możliwość zamontowania specjalnych zabezpieczeń przeciwko ptakom.

Wszystkie zamontowane tablice będą wyposażone w moduł zapowiedzi głosowych informujący osoby niewidome o numerze linii, kierunku oraz pozostałym czasie do przybycia pojazdu podawanym w minutach. Takie komunikaty z regulacją natężenia siły głosu będą emitowane po wciśnięciu przycisku z wypukłym opisem zainstalowanym na słupie tablicy.

Poniżej czasu odjazdu zostanie zamieszczony na tablicy dodatkowy wiersz przeznaczony do wyświetlania dowolnych komunikatów stałych, okresowych lub dyspozytorskich, które będzie wysyłać ZTM lub MPK.  Na przykład o darmowej komunikacji z powodu przekroczenia dopuszczalnego stężenia pyłu PM10.

Całość inwestycji jest dofinansowywana z funduszy unijnych  z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego WRPO w wysokości 85 procent kosztów kwalifikowanych, w ramach projektu „Poprawa efektywności transportu publicznego i usprawnienie integracji różnych form transportu miejskiego w Poznaniu i gminie Suchy Las”.