Włosi zelektryfikują linię, po której będą jeździć Impulsy

Włosi zelektryfikują linię, po której będą jeździć Impulsy

14 grudnia 2017 | Autor: Łukasz Kuś/Railjournal
PODZIEL SIĘ

Prezydent włoskiego regionu Puglia Michele Emiliano zapowiedział elektryfikację linii Kolei Południowo – Wschodnich (FSE) w rejonie Salento. Na tym odcinku będą jeździć EZT-y Impuls 2 produkowane przez Newag.

Fot. Newag

Linia kolejowa, która będzie elektryfikowana liczy 189 km. Inwestycja obejmuje odcinek Martina Franca - Lecce - Gagliano del Capo oraz linię z Maglie do Otranto. Wartość inwestycji wynosi 130 mln euro, a włoski region otrzymał wsparcie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Prace budowalne mają rozpocząć się na początku 2018 r.

Pod koniec 2018 r. na linii zadebiutują pojazdy Impuls 2 produkowane przez polski Newag. Włosi zamówili 5 jednostek z opcją dostawy kolejnych 10 pociągów. Wszystkie 5 zamówionych pociągów zostało już wyprodukowanych i obecnie czekają na odbiór, który ma nastąpić po otrzymaniu zezwolenia do eksploatacji. Newag spodziewa się tego na początku przyszłego roku. Jak zapowiadał polski producent, zamówienie kolejnych 10 EZT jest "prawie pewne".

FSE zamówiły trójczłonową wersję Impulsa 2 zgodną z TSI Tabor 2014 i prędkością maksymalną 160 km/h. Niedawno Newag otrzymał tymczasowe zezwolenie na dopuszczenie do eksploatacji pojazdu 36WEb-001, który obecnie badany jest we Florencji. Newag dostarczy pociągi Impuls 2 również dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Produkcja pojazdów dla tego przewoźnika ruszyła w marcu.