Silniki ABB napędzają nową kolejkę linową na Zugspitze

Silniki ABB napędzają nową kolejkę linową na Zugspitze

23 grudnia 2017 | Źródło: ABB
PODZIEL SIĘ

Silniki i napędy produkcji ABB zapewniają bezpieczeństwo i niezawodność bijącej rekordy kolei linowej na najwyższej górze w Niemczech.

Silniki ABB napędzają nową kolejkę linową na Zugspitze
Fot. ABB

Kolejka linowa na Zugspitze z podwieszanymi gondolami kabinowymi jest rekordowa pod trzema względami: jej stalowa wieża o wysokości 127 metrów jest najwyższą na świecie; największa jest również różnica poziomów, która wynosi 1950 metrów, a trasa od podstawy góry do szczytu wynosząca 3213 metrów wyznaczyła rekord długości.

Większa pojemność wagonów

Nowy system zastąpił istniejącą od 50 lat kolejkę linową Eibsee. Będzie mógł przewozić blisko trzy razy więcej pasażerów na godzinę, co pomoże skrócić oczekiwanie na wjazd.

– Większość kolejek linowych oraz wyciągów krzesełkowych w Szwajcarii jest napędzanych przez silniki i napędy produkcji ABB – mówi Hans-Georg Krabbe, przewodniczący rady nadzorczej ABB w Niemczech. – Mamy wyjątkową satysfakcję, że bierzemy udział w tak niezwykłym projekcie również tu, w Niemczech.

Duże wymagania

ABB, które dostarczyło silniki i napędy dla kolejki musiały spełnić oczekiwania operatora kolejki jeśli chodzi o prostotę obsługi oraz poziom dostępności. Wymogi były dużym wyzwaniem, zwłaszcza, że system ma pracować 365 dni w roku bez względu na wiatr i pogodę. W takim otoczeniu bezpieczny i wygodny transport odbywający się na dużej wysokości zależy od perfekcyjnego współgrania silników, napędów i innych mechanizmów.

Przemieszczanie gondoli na tak dużą odległość przy nachyleniu do 104% (około 46 stopni) i prędkości 10,6 m/s wymaga znacznej mocy, którą dostarczają dwa trójfazowe silniki prądu zmiennego 800 kW produkcji ABB, umieszczone w dolnej stacji kolejki.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Porozumienie między UTK a SGH Porozumienie między UTK a SGH
Następny artykuł  Świąteczne kontrole UTK Świąteczne kontrole UTK