PKP Energetyka chce magazynować prąd

PKP Energetyka chce magazynować prąd

17 stycznia 2018 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

PKP Energetyka zamierza we współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim zrealizować innowacyjny projekt magazynowania energii. Spółka liczy na oszczędności i chce zmniejszyć obciążenie krajowego systemu energetycznego.

Fot. archiwum

PKP Energetyka pracuje nad systemem zmniejszającym obciążenia systemu energetycznego wynikające ze specyfiki kolei elektrycznej. To jeden z innowacyjnych projektów realizowanych przez spółkę obok inteligentnych sieci i systemu ochrony przed oblodzeniem.

PKP Energetyka zarządza nietypową siecią dystrybucyjną, której cechą są chwilowe duże obciążenia wywołane przez przejeżdżające pojazdy, który pobiera energię. Następnie po przejechaniu pociągu nie ma poboru mocy. W efekcie PKP Energetyka musi rezerwować zapotrzebowanie na moc z krajowego systemu przesyłowego dla naszych stacji zasilających. Spółka musi mieć przez cały czas zarezerwowane maksymalne obciążenie, z czym wiążą się koszty. Rozwiązaniem tego problemu może być magazynowanie energii.

– Zastanawiamy się, czy nie można odciążyć systemu energetycznego, który nam gwarantuje na wszystkich podstacjach zasilających zarezerwowaną moc. Można to zrobić dzięki magazynom energii, które pobierają od krajowego systemu mniejszą moc, ale robią to systematycznie i ładują akumulatory. Energia ta następnie jest impulsowo oddawana do sieci trakcyjnej kiedy przejeżdża pociąg. Następnie magazyn energii może znowu być ładowany. Dzięki temu będziemy mniejszym obciążeniem dla krajowego systemu energetycznego – wyjaśnił Wojciech Orzech, prezes PKP Energetyka.

Projekt system dynamicznej redukcji obciążenia podstacji trakcyjnej, działający z wykorzystaniem zasobnika dużej mocy został pod koniec ubiegłego roku zaakceptowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju do dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Spółka otrzyma na ten cel dotację w wysokości  8,8 mln zł. Projekt będzie realizowane we współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim.