ŁKA wchodzi do Pakietu Podróżnika

ŁKA wchodzi do Pakietu Podróżnika

01 lutego 2018 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

Pakiet Podróżnika można już kupić w kasach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Do wspólnej platformy biletowej chcą wejść kolejni samorządowi przewoźnicy.

Fot. PKP Informatyka

Od 1 lutego Pakiet Podróżnika czyli nowa oferta dla pasażerów kolei dzięki, której można kupić bilety różnych przewoźnik w jednej transakcji dostępny jest także w kasach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Po zakończeniu testów bilety ŁKA będzie można także kupić w uruchomionym 15 stycznia systemie sprzedaży biletów Bilkom 2.  Pakiet Podróżnika to pierwszy etap integracji taryfowej. Projekt ten wspierany jest przez Ministerstwo Infrastruktury.

– Pakiet Podróżnika jest zapisany w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i jest niezwykle istotny dla całego rynku kolejowego. Jest też ważny z punktu widzenia komfortu pasażera, a także zwiększenia możliwości podróżowania. Teraz do Pakietu dołącza pierwszy przewoźnik samorządowy – powiedział Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury podczas konferencji prasowej prezentującej wspólną ofertę.

Łódź integruje

Łódzkie jest zaangażowane w integrację różnych systemów transportu zbiorowego. Oprócz wspólnych biletów ŁKA i Przewozów Regionalnych działa tam taryfa „Łódzkie Łączy” która obejmuje bilety na kolej oraz komunikację miejską w Łodzi i innych miastach regionu. Bilety strefowe w Łodzi obowiązują w komunikacji miejskiej, ŁKA i PolRegio.

– Mamy w zasadzie identyczną taryfę biletową jak Przewozy Regionalne i pełne wzajemne honorowanie biletów, dzięki czemu podróżny w województwie łódzkim nie musi się martwić do jakiego pociągu wsiądzie. Niezależnie od tego czy jest to skład ŁKA czy PolRegio bilet jest ważny.  – powiedział Janusz Malinowski, prezes ŁKA.

Dołączą następni

Obecnie prowadzone są rozmowy z kolejnymi przewoźnikami chętnymi do dołączenia do tej platformy. Pakiet Podróżnik to pierwszy etap integracji taryfowej na kolei.

– Działamy we wspólnym kierunku, działamy dla pasażera niezależnie od form własnościowych podmiotów w których funkcjonujemy. Jestem głęboko przekonany, że za kilka tygodni kolejni nasi partnerzy, czyli kolejne firmy przewozowe, których właścicielami są marszałkowie województw dołączą do Pakietu Podróżnika. Jeżeli tak się stanie to nasze deklaracje o wspólnej taryfie, którą planowaliśmy na rozkład jazdy 2018/2019 stają się realne – powiedział Krzysztof Mamiński prezes PKP SA.

W sprawie integracji taryfowej prowadzone są rozmowy przedstawicieli spółek kolejowych, ministerstwa infrastruktury i samorządów jako organizatorów przewozów. Ponad to do Pakietu Podróżnika chcą także wejść organizatorzy komunikacji miejskiej. Obecnie prowadzone są rozmowy spółki PKP Informatyka z ZTM Warszawa, która również jest zainteresowana działem w projekcie.