Griffiny uzupełnią tabor PKP Intercity podczas serwisu EP09

Griffiny uzupełnią tabor PKP Intercity podczas serwisu EP09

21 lutego 2018 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

PKP Intercity zdecydowały się wydzierżawić dwie lokomotywy Griffin Newagu aby prowadzić pociągi z prędkością 160 km/h podczas serwisu lokomotyw EP09

Fot. Newag

PKP Intercity rozstrzygnęły w ubiegłym roku przetarg na naprawę serwisową na czwartym poziomie utrzymania 31 lokomotyw EP09. Zlecenie to wykona Newag. Aby podczas remontu tych pojazdów zapewnić sobie odpowiednią liczbę szybkich lokomotyw przewoźnik zdecydował się wydzierżawić pojazdy.

W ubiegłym roku spółka ogłosiła przetarg na wynajem pojazdów z prędkością maksymalną 140 km/h ogłoszony jednak nie zgłoszono w tym postępowaniu żadnej oferty. Z tego powodu PKP Intercity zdecydowały się zawrzeć umowę na dzierżawę dwóch Griffinów należących do ich producenta, nowosądeckiego Newagu. Dzięki temu przewoźnik chce zapewnić sobie tabor do obsługi szybkich tras.

- W zależności od tego jakie będzie zapotrzebowanie na pociągi o prędkości 160 km/h będziemy uzupełniać tabor.  Wkrótce rozpoczną się przeglądy lokomotyw EP09, a mamy ich sporo do wykorzystania w dłuższej perspektywie. Jeżeli podczas przeglądów EP09 będzie zapotrzebowanie na szybkie lokomotywy to będziemy szukać dalej - powiedział Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity.

Dwa Griffiny, które mają trafić do PKP Intercity w marcu, będą dla przewoźnika okazją do przetestowania tej lokomotywy zanim spółka zakupi nowe pojazdy tej serii. Po decyzji Krajowej Izby Odwoławczej PKP Intercity może podpisać z Newagiem umowę na zakup 20 Griffinów.