Pomorskie kupuje pięć EZT-ów za 205 mln zł

Pomorskie kupuje pięć EZT-ów za 205 mln zł

03 kwietnia 2018 | Źródło: UMWP
PODZIEL SIĘ

Samorząd województwa pomorskiego ogłosił przetarg na wykonanie i dostawę co najmniej pięciu elektrycznych zespołów trakcyjnych. Pierwsze dwa pojazdy zostaną dostarczone jeszcze w tym roku.

Fot. Arch. PKP SKM w Trójmieście

Zamówienie można będzie rozszerzyć w przyszłości o kolejnych pięć takich pojazdów. Warunkiem jest pozyskanie przez urząd marszałkowski środków finansowych. Szacowana wartość zamówienia dla 10 pojazdów to 205 mln zł netto. Pieniądze pochodzą budżetu Województwa Pomorskiego i środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Prędkość maksymalna zamawianych pojazdów to 160 km/h. EZT-y mają być wygodniejsze m.in. dla rowerzystów. – Pasażerowie coraz chętniej łączą przejazdy koleją, z jazdą rowerem. I to zarówno przejazdy rekreacyjne, jak i te codzienne – w drodze do szkoły czy pracy. Dlatego chcemy, żeby w każdym z zakupionych pojazdów było minimum 20 miejsc rowerowych – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Pojazdy będą mieć 195 miejsc siedzących stałych oraz minimum 30 miejsc siedzących uchylnych, liczba miejsc stojących ma być obliczona według parametru 4 osoby na mkw. Znajdą się w nich po dwie toalety, w tym jedna przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W pociągach będzie sieć WiFi, klimatyzacja, system zliczania pasażerów, system informacji wizualnej i akustycznej, monitoring zewnętrzny i wewnętrzny.

Pierwsze dwa z nich zostaną dostarczone już pod koniec bieżącego roku.

Nowe składy będą jeździć na trasach:  Słupsk – Lębork – Wejherowo – Gdynia Główna, Elbląg – Malbork – Tczew – Gdańsk Główny – Gdynia Główna /Gdynia Chylonia.

W ramach projektu zakłada się również możliwość obsługi innych linii po ich elektryfikacji: Gdańsk Główny/Gdańsk Wrzeszcz - Gdańsk Port Lotniczy - Gdańsk Osowa - Gdynia Główna, Kościerzyna -–Gdynia Główna i (Sierakowice) Kartuzy - Gdańsk Wrzeszcz/Gdańsk Główny.